Informacje
  • Dzieci z objawami "syndromu wilkołaka". Dostały lek z pomylonej partii

    29-08-2019 10:43 Pomyłka medyczna w Hiszpanii

    Medyczna pomyłka z lekiem na problemy żołądkowe

    PAP/EPA/Daniel Perez/Wikipedia/Public Domain

    Kilkanaścioro dzieci w Hiszpanii ma objawy tzw. syndromu wilkołaka. Nadmierne owłosienie pojawiło się u nich po podaniu leku na problemy żołądkowe, który w rzeczywistości był preparatem na łysienie.

    Jak dotąd w sprawie potwierdzono 17 przypadków hipertrichozy, czyli nadmiernego owłosienia, u dzieci i niemowląt. Dziesięć dotyczy Kantabrii, cztery - Andaluzji, trzy - Walencji - ujawniło w środę hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

    Jak wynika z raportu przygotowanego przez Aemps, hiszpańską agencję ds. leków i produktów leczniczych, objawy tzw. syndromu wilkołaka pojawiły się u dzieci po spożyciu niewłaściwego leku.

    Dostawały one omeprazol, lek pod postacią syropu, który miał leczyć problemy żołądkowe. W rzeczywistości butelki zawierały minoksydyl, substancję używaną w leczeniu łysienia, stymulującą mieszki włosowe.

    Jak do tego doszło?

    Z raportu Aemps wynika, że buteleczki z niewłaściwą substancją były rozprowadzane w rejonie Malagi.

    Jak informuje BBC, w środę hiszpańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że najprawdopodobniej do partii preparatu na łysienie zostały błędnie przyklejone etykiety leku na problemy żołądkowe i pod taką postacią preparat trafił do aptek. Producentem obu specyfików jest firma Farma-Química Sur. Centrum dystrybucyjne, z którego wyszły pomylone partie, pozostaje zamknięte do wyjaśnienia sprawy.

    Dzieciom urosły włosy

    U dzieci, które spożywały syrop z błędnej partii, po kilku tygodniach zaczęły rosnąć włosy, m.in. na ramionach, twarzy oraz na plecach.

    "To było przerażające, nie wiedzieliśmy, co się z nim dzieje" - mówi w rozmowie z hiszpańską gazetą El Mundo mama niemowlaka, któremu w wieku sześciu miesięcy zaczęły rosnąć włosy na całym ciele.

    Z informacji hiszpańskich służb sanitarnych, które twierdzą, że szkodliwy lek trafił do około 30 aptek w kraju, wynika, iż po zaprzestaniu spożywania syropu objawy hipertrichozy u dzieci powinny ustąpić.

    Poniżej widać Krao Farini, urodzoną w XIX wieku z hipertrichozą:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...