Informacje
 • Dziesięć ofiar śmiertelnych, 160 tysięcy ewakuowanych. Malezja pod wodą

  29-12-2014 09:02 Największa powódź od dekady w tym regionie

  Dziesięć osób straciło życie, a prawie 160 tysięcy zostało ewakuowanych. Malezja zmaga się z tragicznymi skutkami intensywnych opadów deszczu i powodzi. Mieszkańcy zalanych terenów mówią, że to największa powódź od ponad dekady.

  Malezja odnotowuje obfite opady od połowy grudnia. Do tej pory życie straciło dziesięć osób. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w stanie Kelantan na Półwyspie Malajskim. Jak donoszą lokalne media, do 28 grudnia ewakuowano już 160 tys. mieszkańców zalanych terenów, jednak ta liczba wciąż może wzrastać.

  Premier wrócił z wakacji

  Najbardziej dotkniętym obszarem jest północny zachód Malezji. Co prawda ten rejon świata jest bardzo często nawiedzany przez powodzie związane z porą monsunową, to nikt nie spodziewał się takich opadów, jak w tym roku. Deszcz był niezwykle intensywny.

  Z powodu kataklizmu premier Malezji Najib Razak przerwał swój urlop w Stanach Zjednoczonych i wrócił do kraju. Razak wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Centrum Zarządzania Kryzysowego. Premier w sobotę ogłosił, że ponad 140 mln dolarów zostanie przeznaczone na pomoc ofiarom powodzi.

  Paraliż komunikacyjny

  Obfite opady deszczu zniszczyły infrastrukturę drogową w kraju. Prowadzone akcje ratownicze są utrudnione przez paraliż komunikacyjny. Wiele dróg zwłaszcza na zachodzie Malezji jest nieprzejezdnych. Uszkodzeniu uległy również linie kolejowe.

  Powodzie w Tajlandii

  Podobna sytuacja panuje w Tajlandii. Już od kilku dni władze ostrzegały przed ulewnymi deszczami mieszkańców co najmniej siedmiu południowych prowincji.

  Według miejscowych synoptyków deszcz może nasilić się w prowincjach: Phattalung, Songkhla, Pattani, Yala i w Narathiwat. Eksperci uważają, że na południu Tajlandii i nad Zatoką Tajlandzką kulminacja opadów związana z monsunem wystąpi w najbliższych dniach, czyli od 29 grudnia do 1 stycznia.

  14 ofiar powodzi w Tajlandii

  Lokalne władze w prowincji Yala przygotowują się do wzrostu poziomu wody w rzekach, poprzez wzmocnienie wałów przeciwpowodziowych.

  Powodzie do tej pory spowodowały śmierć czternastu osób, a pięć zostało rannych. Ponad 180 tys. gospodarstw znalazło się pod wodą. Władze zdecydowały się na ewakuację 8 tys. osób z miejsc najbardziej dotkniętych żywiołem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...