Informacje

 • Dziura gigant rośnie. Pochłonęła dwa domy, kolejne do rozbiórki

  08-08-2017 17:48

  Lej krasowy się powiększa

  O kolejne dziewięć metrów poszerzył się lej krasowy powstały w połowie lipca na Florydzie. Kolejnych kilka domów zostało przeznaczonych do rozbiórki, a inne wciąż są zagrożone. Ich mieszkańcy zostali ewakuowani.

  Ogromny lej krasowy, który powstał w połowie lipca na terenie osiedla mieszkaniowego w Land O’Lakes (hrabstwo Pasco na Florydzie) poszerzył się o kolejnych kilka metrów.

  Władze hrabstwa poinformowały, że w ciągu kilku ostatnich dni w sumie siedem domów zostało przeznaczonych do rozbiórki, a mieszkańcy kilku innych zostali ewakuowani. Wcześniej, w lipcu, dwa budynki zostały dosłownie pochłonięte przez zapadlisko.

  Czasochłonna i kosztowna operacja

  Dziesiątki ciężarówek przywoziło skały wapienne oraz inne głazy, aby ustabilizować zapadlisko. Służby dodatkowo pracują we wnętrzu leja, przy użyciu małej barki.

  Władze hrabstwa przyznały, że używany przez nich sprzęt mógł przyczynić się do niewielkiego powiększenia leja, jednak uznaje się go już za ustabilizowany.

  Usuwanie gruzów przebiega w ściśle określonym tempie, aby nie naruszyć otworu. Jak podają władze, ich uprzątnięcie zajmie około 12 dni. Cała operacja będzie kosztowała około miliona dolarów.

  Problem na Florydzie

  Dziura powstała w połowie lipca, potem gwałtownie się rozrosła. Dwa domy zostały wówczas niemalże "wessane" do wnętrza zapadliska.

  Takie zjawiska są sporym problemem na Florydzie. Powodem jest geologia – pod warstwą gleby leżą porowate skały wapienne, które po kontakcie z  dużą ilością wody rozpuszczają się. W wyniku tego  powstaje podziemne jezioro. Warstwa piachu i ziemi nad nim zwykle nie jest w stanie wytrzymać ciężaru budynku nad nią i wszystko się zapada.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Dziura w siemii
  Niech dalej wydobywaja gaz lupkowy i robia gigantyczne proby z rozna bronia.
  ~Az11 /2017-08-09 10:49
 • oto ameryka
  Budują się na bagnach,a później się dziwią!
  ~bush /2017-08-08 18:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczyc...

Tomasz Wasilewski

alt

Nad Bałtykiem przesuwa się niż, za którym do Polski wtargnie zimno....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Reinhard znad Morza Norweskiego....