Informacje
 • El Nino bije rekordy. Najsilniejsze,
  jakie kiedykolwiek wystąpiło?

  21-11-2015 17:35 Średnia temperatura wody wyższa o 3 stopnie

  Fot.: odchylenie od średniej temperatury Pacyfiku w okresie od 11 października do 7 listopada, film: zjawisko El Nino (styczeń - lipiec 2015)

  NOAA

  Ostatnie badania wykazują, że trwające El Nino może być najsilniejszym, jakie kiedykolwiek wystąpiło. Eksperci podają, że współdziałanie skutków El Nino i zmian klimatu jest groźne.

  Wchodzimy w okres, jaki eksperci określają szczytem aktywności El Nino. Z tego względu bez przerwy monitorują sytuację na Pacyfiku. Ważną informacją jest dla nich średnia temperatura wody w centralnej części równikowego Pacyfiku i to, jak odbiega ona od średniej wieloletniej z tego okresu. Analizy specjalistów wykazują, że może to być jedno z najsilniejszych El Nino, jakie kiedykolwiek wystąpiło.

  Trzy stopnie cieplej

  Według naukowców z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) w jednym z tygodni listopada średnia temperatura wody była wyższa od normy aż o trzy stopnie Celsjusza. Jest to najwyższa tygodniowa anomalia, jaką kiedykolwiek zanotowano. Wcześniejszy rekord należał do El Nino z 1997 roku, podczas którego woda w określonej strefie Pacyfiku była wyższa o 2,8 st. C od średniej dla określonego okresu.

  Do pobicia 1997 rok

  NOAA definiuje El Nino jako pięć kolejnych trzymiesięcznych okresów, podczas których średnia temperatura powierzchni oceanu jest o przynajmniej pół stopnia wyższa od normy. Z ostatnich danych, zbieranych od sierpnia do października wynika, że centralna część południowego Pacyfiku była cieplejsza niż zazwyczaj o 1,7 st. C. Jest to drugi co do wielkości wynik od 60 lat. Jedynie w 1997 roku odnotowano 2,33 stopnia anomalii temperatury.

  Najsilniejsze czy nie?

  Specjaliści starają się określić, czy otrzymywane obecnie wyniki wystarczają, żeby trwające El Nino nazwać rekordowo silnym.

  - Sądzimy, że trwające El Nino jest jednym z trzech najgroźniejszych. Może stać się jednym z dwóch, ale dalej nie ulega wątpliwości, że jest jednym z najsilniejszych - powiedział Michel Jarraud, ekspert ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

  Reasumując - El Nino 2015 nie jest jeszcze oficjalnie ogłoszone jako najsilniejsze. Jednak już pobiło kilka rekordów, a dopiero wkraczamy w szczyt jego aktywności. Nic nie stoi nic na przeszkodzie, żeby zjawisko stało się najsilniejszym w historii.

  Aspekt zmian klimatu

  Jarraud dodał, że na intensywność El Nino mogą wpływać zachodzące zmiany klimatu.

  - Nasza planeta dramatycznie się zmienia z powodu globalnego ocieplenia. Naturalne zjawisko jakim jest El Nino na swój sposób także wpływa na środowisko na całej Ziemi. Zmiany klimatyczne i El Nino wspólnie mogą wpływać na naszą planetę często w sposób dla nas nieprzewidywalny - stwierdził Jarraud.

  El Nino to cykliczne zjawisko klimatyczne, które powoduje podwyższenie temperatury w strefie równikowej Pacyfiku. W związku z tą anomalią Południową Amerykę nawiedzają ulewy, a wschodnia Australia zmaga się z suszami.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ziemia + slońce
  Naukowcy nie sa w stanie wszystko zbadać, ale tzw. zieloni sa w stanie wszystko zwalić na tzw. globalne oci(e)p(l)ienie. Ziemia wędruje w przestrzeni zmieniajac swoja orbitę, słońce zmienia swoja aktywnośc, skorupa Ziemi sie trzęsie etc etc ...to funkcja tak wielu zmiennych, ze co chwilę cos ktos chce wykrzyczeć. Najwiecej jednak , jak dowodza dane z ostatnich badań słońca robione w przestrzeni kosmicznej to ono atakuje i tylko mozemy sioę przygladać. Wiele przewidzieć sie nie daje.
  ~Sunman /2016-02-10 09:41
 • to, chyba żadna tajemnica, że
  to, prawdopodobnie na skutek tej latastrofy w elektrowni atomowej w Japonii, po trzęsieniu ziemi. W latach siedemdzisiątych, czy jakoś tak, było dużo prób nuklearnych, w tym wiele robiono w oceanach. Potem zauważono, że to przyczynia się do podnoszenia temperatury wody. Może nawet były gdzieś zatapiane rdzenie, które też mogą się uwolnić z osłon. Temeprratura wody będzie wzrastać, a t pewnie będzie miało spore skutki.
  ~jaa /2015-11-22 11:46
 • Podwycone to co tobie pasuje
  Do @Brednie. Podchwyciłeś to co ci spasowało. Macierewicz i jego niezależny naukowiec Binieda też mieli swoją teorię. Sporo ludzi podchwyciło ich brednie i szukali na siłę dowodów aby poprzeć swoją absurdalną teorię. Ale nadal sami muszą przekonać się jaka jest od dawna znana prawda na ten temat. Może w końcu jak to ustalą to się w końcu ten temat zacznie. Co do tematu ocieplenia klimatu. Co jeżeli ty i twoi naukowcy nie macie racji??????????
  ~Demaskator /2015-11-22 10:39
 • el ninio i muhamet nadciagaja razem
  oda z poludnia do europy zach ... ociepli sie tak ze skutki bedziemy mogli zobaczyc juz tej zimy a takze na wiosne ... w lecie sie tam zagotuje ..
  niestety ta fala nie ominie naszego kraju wiec badzmy gotowy
  ~traktorzysta /2015-11-22 10:31
 • Do El ninio- Dzieciątko
  Głupiś jak but z lewej nogi
  ~Edi /2015-11-22 00:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...