Informacje
 • El Nino doprowadziło do klęski głodu.
  "Trzeba działać, zanim dzieci zaczną umierać"

  03-02-2016 08:51 Trudna sytuacja m.in. w Etiopii i na Hiaiti
  El Nino doprowadziło do klęski głodu. <br />"Trzeba działać, zanim dzieci zaczną umierać"

  El Nino wprowadza klęskę suszy i głodu

  NOAA

  El Nino, najsilniejsze w historii pomiarów, spowodowało klęskę suszy i głodu w wielu miejscach na świecie. Najbardziej cierpiące przez niedobory wody i żywności kraje to Etiopia i Haiti. - Trzeba działać, zanim dzieci zaczną umierać z głodu - apelują eksperci.

  Obecne El Nino, które rozpoczęło się na początku 2015 roku i jest najsilniejsze w historii, ma wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe ogromnej liczby ludzi na całym świecie. Ten fenomen pogodowy porównywalny jest do El Nino z lat 1997/98, podczas którego zginęło około 23 tys osób, setki tysięcy zostało przesiedlonych, a straty wyniosły 45 miliardów dolarów.

  Etiopia na skraju głodu

  Jednym z krajów, który został mocno dotknięty przez obecne El Nino, jest Etiopia. Stoi w obliczu najgorszej suszy od 50 lat. Poważny brak wody utrzymuje się tam od początku 2015 roku. Podobna sytuacja panuje w Sudanie i Erytrei. A te miejsca powinny być zielone od roślinności, zwłaszcza w porze deszczowej, która panuje obecnie.

  Susza w niektórych regionach, zaostrzona przez El Nino, spowodowała wyschnięcie zbiorów i masowe zgony zwierząt gospodarskich. Ostre niedożywienie znacznie wzrosło, a jedna czwarta Etiopii jest już oficjalnie klasyfikowana jako stojąca w obliczu kryzysu żywieniowego. 10,2 milionów osób wymaga pilnej pomocy humanitarnej. Światowy Program Żywieniowy (World Food Program) ma za zadanie wspierać rząd etiopski w zaspokojeniu potrzeb 7,6 mln ludzi w 2016 r.

  - Obecne El Nino jest jednym z najsilniejszy w historii. Jego skutki odczuwalne będą aż do początku 2017 roku, a jego efekty mają zasięg geograficzny. El Nino wpływa na wegetację w Ameryce Środkowej, na Haiti i w Etiopii, gdzie notowana jest jedna z najbardziej suchych pór roku w ciągu ostatnich 50 lat, aż po Indonezję i Papuę-Nową Gwinee, które cierpią przez jedną z największych w historii susz - mówi Rogerio Bonifacio, klimatolog z WFP.

  Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon i dyrektor WFP Ertharin Cousin odwiedzili jeden z regionów Etiopii w celu zwiększenia świadomości na temat pogłębiającego się kryzysu spowodowanego przez El Nino.

  - Potrzebujemy wspólnoty międzynarodowej, która uzna, że trzeba działać, zanim dzieci zaczną umierać z głodu - apelował Cousin.

  70 proc. głodnych na Haiti

  Na Haiti wielu rolników straciło znaczną część zbiorów. Nie są w stanie wyżywić nawet swojej rodziny. Najnowsze badania sugerują, że ponad milion Haitańczyków stoi w obliczu głodu, a na wyspie konieczna jest natychmiastowa pomoc. Na niektórych obszarach aż 70 proc. społeczności cierpi z niedożywienia.

  - Musimy chodzić sześć godzin, żeby znaleźć wodę. Dzieci są głodne i spóźniają się do szkoły, bo zanim rodzice je tam puszczą, muszą pójść po wodę - opowiada Casilien Senor, rolnik z Haiti.

  Czym jest El Nino?

  El Nino to fenomen pogodowy, który występuje wtedy, kiedy ciepła woda, która zbierała się w okolicach Australii i Indonezji, przemieszcza się do wschodnich obszarów Oceanu Spokojnego, w kierunku Ameryki Południowej. Powoduje to m.in. susze w Afryce.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wina kapitalizmu
  i pogonią świata zachodniego za pieniądzem.
  JackPlacki /2016-02-03 11:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...