Informacje

 • El Nino może wrócić jeszcze w tym roku

  14-04-2017 10:53

  Może pojawić się pod koniec lata lub na jesieni

  El Nino może wrócić jeszcze w tym roku

  W drugiej połowie 2017 roku może pojawić się El Nino

  NOAA/TVN Meteo

  Amerykańscy meteorolodzy przewidują, że jeszcze w tym roku może pojawić się zjawisko El Nino. Ma się ono rozwinąć na półkuli północnej pod koniec lata lub na jesieni.

  Centrum Prognozowania Klimatu (Climate Prediction Center), czyli agencja Narodowej Służby Pogodowej, na podstawie miesięcznych prognoz podała, że do końca wiosny będą panowały neutralne warunki pogodowe. Jednak w drugiej połowie 2017 roku wzrasta szansa na rozwój zjawiska El Nino. Naukowcy określili tę szansę na aż 50 procent w okresie od sierpnia do grudnia.

  Wpływ na pogodę na całym świecie

  Na razie nie wiadomo, jak silne będzie to zjawisko. Jednak nawet jeśli okaże się łagodne i tak wpłynie na pogodę na całym świecie. W południowej części Stanów Zjednoczonych aura może być bardziej wilgotna i deszczowa niż zazwyczaj. Na środkowym zachodzie USA może być bardziej sucho. Jest ryzyko, że okresy suszy wystąpią w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

  Wyższa temperatura i klęski żywiołowe

  El Nino wpływa także na wzrost temperatury powietrza na całym świecie. Zjawisko to na przełomie 2015 i 2016 roku spowodowało, że te dwa lata należały do najcieplejszych w historii.

  El Nino, czyli podwyższona temperatura wody na powierzchni wschodniej i środkowej części Pacyfiku, zazwyczaj pojawia się co kilka lat. Ostatnio to zjawisko wystąpiło w 2016 roku i było powiązane ze zniszczeniem plonów, pożarami i powodziami błyskawicznymi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...