Koronawirus mógł ukształtować tegoroczny sezon grypowy

[object Object]
Zasłanianie ust i nosa. Ale czym?ministerstwo zdrowia
wideo 2/21

Jak wykazały badania japońskich naukowców, w niedawno zakończonym sezonie grypy odnotowano dużo mniej chorych. To oznacza, że środki zastosowane przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa mogą oddziaływać także na inne schorzenia. Jednak by w pełni to potwierdzić, konieczne są dalsze obserwacje.

Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 sięga już ponad trzech milionów osób. Z powodu patogenu śmierć poniosło ponad 200 tysięcy osób. I chociaż pandemia w wielu innych kwestiach okazała się tragiczna w skutkach, w niektórych przypadkach widać jej pozytywny wpływ.

Jednym z takich przypadków mogą być doniesienia japońskich naukowców, według których obecna pandemia może mieć wpływ na rozprzestrzenianie się grypy sezonowej i że w tym roku możemy spodziewać się mniejszej zachorowalności.

Skąd takie spostrzeżenia? W Japonii w drugim tygodniu lutego 2020 roku odnotowano o 60 procent mniej zachorowań na grypę w porównaniu z tym samym tygodniem w 2019 roku, a także w czterech poprzednich latach.

Według cotygodniowych raportów napływających z brytyjskiego ministerstwa zdrowia i Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób także pojawił się spadek aktywności grypy w tym samym okresie w porównaniu do lat poprzednich.

Dlaczego wartości spadły?

Pandemia COVID-19 skłoniła mnóstwo osób do częstego mycia rąk, ich odkażania i zdystansowania społecznego. Te proste środki mogą pomóc w ograniczaniu rozprzestrzeniania się innych chorób takich jak grypa.

Podobnie jak COVID-19, grypa rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Wirus może pojawiać się na naszych dłoniach i innych powierzchniach. Mycie rąk ciepłą wodą i mydłem niszczy wirusa, podobnie jak odkażanie rąk i powierzchni.

Badanie higieny

W czasach przed pandemią powszechną praktyką był brak większej dbałości o higienę rąk i twarzy. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazały, że ludzie nie przykładali większej uwagi do mycia rąk. Na przykład wskazano, że tylko 32 procent mężczyzn i 64 procent kobiet myło ręce po skorzystaniu z publicznej toalety.

W marcu 2020 badanie powtórzono i według wyników 83 procent badanych myło ręce częściej niż regularnie. Nie jest jasne, czy każdy z tych ankietowanych mył ręce przez zalecane 20 sekund, ale i tak jeśli liczba ta jest reprezentatywna dla szerszej populacji Wielkiej Brytanii, to możliwe, że grypa może objąć tam dużo mniejszy zasięg.

W jaki sposób mydło niszczy koronawirusa? (tvnmeteotvnmeteo.pl za Jonathan Corum and Ferris Jabr
Jak uchronić się przed grypą? (Główny Inspektorat Sanitarny)Główny Inspektorat Sanitarny

Mniejsze rozprzestrzenianie

Niektóre grupy ludności są bardziej narażone na zakażenia chorobami. Czasami dzieje się tak z niewiadomych przyczyn, a czasami jest to spowodowane innymi czynnikami (takimi jak ogólny stan zdrowia czy choroby współistniejące), które wywołują większą podatność na infekcje.

W przypadku grypy jedną z najbardziej podatnych na chorobę grup są dzieci. Praktycznie w każdym sezonie zachorowalności stanowią ogromną grupę chorych. Po części jest to spowodowane niższą odpornością oraz dużymi możliwościami przenoszenia się wirusa przez częsty kontakt z rówieśnikami.

Z powodu zamknięcia szkół w wielu krajach, celem zmniejszenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, dzieci zostały w domach i nie spotykają się między sobą. Dlatego też inne wirusy - w tym grypy - nie będą rozprzestrzeniać się na tak dużą skalę, jak było to dotychczas.

Podobnie jest w przypadku rozprzestrzeniania się grypy wśród dorosłych. Wprowadzone obostrzenie dotyczące zachowania odstępów między ludźmi może znacznie zmniejszyć liczbę chorych na inne schorzenia. Według szacunków chory na grypę może zarazić nią inną osobę znajdującą się w odległości nawet 1,8 metra. Może to nastąpić poprzez kaszel, kichanie lub po prostu rozmowę.

Dlatego ograniczenia dotyczące masowych zgromadzeń, przebywanie w odległości około 2 metrów od siebie oraz nakaz pracy zdalnej może przysłużyć się ograniczeniu przenoszenia chorób na dużą skalę.

Fakty o grypie (Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP)Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP

Są niejasności

Nadal jednak nie jest jasne, jak bardzo zmniejszy się wskaźnik zachorowalności na grypę. Z powodu ogromnego podobieństwa objawów, zbadanie, kto cierpi na grypę, a kto na inną infekcję (na przykład na COVID-19) może być utrudnione.

Jednakże wiele placówek medycznych jest teraz przeciążonych z powodu pandemii COVID-19. W związku z tym dane na temat zachorowalności na grypę mogą nie odzwierciedlać rzeczywistej sytuacji. Podobnie, jeżeli ludzie ograniczają wizyty u lekarzy czy w szpitalu z obawy przed zakażeniem koronawirusem. Zatem szacunki te należy interpretować bardzo ostrożnie.

Obecnie nie wiadomo, czy rzekome zmniejszenie przenoszenia wirusów spowoduje mniej powikłań i zgonów z powodu grypy. Ważne jednak, aby dalej prowadzić badania, ponieważ skomplikowane przypadki grypy stanowią spore obciążenie placówek medycznych, a to z kolei może wpłynąć na zwalczenie pandemii.

Jasne jest, że stosowanie środków prewencyjnych i zachowywanie zasad higieny, to najlepszy sposób na zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. W przypadku wirusa grypy, który jest wyjątkowo nieprzewidywalny, wskazane czynności mogą pomóc jedynie tymczasowo. Dlatego warto na bieżąco słuchać i wprowadzać w życie zalecenia służb medycznych i rządowych, by jak najbardziej ograniczyć zarówno COVID-19, jak i grypę. W ten sposób zadbamy o swoje zdrowie i nie będziemy obciążać dodatkowo systemu opieki zdrowotnej.

Autor: kw / Źródło: sciencealert.com, jamanetwork.com

Pozostałe wiadomości

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Obficie pada, a wiatr w porywach mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami prawie w całej Polsce. Dla części województwa wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego podniesiono stopień ostrzeżeń do drugiego. Głównym zagrożeniem podczas burz będą obfite opady deszczu.

Uwaga! Tu podniesiono stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami

Uwaga! Tu podniesiono stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Poniedziałek 20.05 będzie kolejnym burzowym dniem. Czekają nas ulewne opady deszczu, pojawi się grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 20 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 20.05. W porywach będzie wiać do 80 km/h

Pogoda na jutro - poniedziałek 20.05. W porywach będzie wiać do 80 km/h

Źródło:
tvnmeteo.pl

Śliniki luzytańskie mogą stanowić zagrożenie dla populacji wilków. Chociaż te inwazyjne ślimaki wyglądają niegroźnie, są wektorami wielu groźnych patogenów. Nie przepadają za nimi również rolnicy.

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Źródło:
Karkonoski Park Narodowy, GDOŚ, WCVM

Niemcy zmagają się ze skutkami ulew, które nawiedziły zachodnią część kraju w piątek. W niedzielę służby ratunkowe z kraju związkowego Saary rozpoczęły prace porządkowe w pierwszych gminach. Jak podały lokalne media, w wielu miastach sytuacja wciąż jest trudna.

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP, wetter.com, SWR

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

Bolid przemknął w niedzielną noc po niebie nad Portugalią. Jego spaleniu w atmosferze towarzyszył efektowny rozbłysk, który na kilka chwil zabarwił niebo na niebiesko. Fragmenty kosmicznej skały prawdopodobnie spadły na ląd.

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Źródło:
Publico

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

W zeszłym tygodniu Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej, która zaowocowała zorzami polarnymi widocznymi nawet stosunkowo blisko równika. W rozmowie z tvnmeteo.pl Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśniła, jak powstają "światła północy" i dlaczego od pewnego czasu są szczególnie efektowne.

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl, scientificamerican.com

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

Pampasowiec grzywiasty wrócił na wolność w Argentynie. Zwierzę zostało znalezione w jednym z argentyńskich miast w grudniu ubiegłego roku, gdzie błąkało się po ulicach. Przyrodnicy wyjaśnili, że ze względu na zmiany klimatyczne i niszczenie siedlisk zwierzęta te są zmuszone do poszukiwania nowych terytoriów.

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

Źródło:
Reuters, ADW

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył najodleglejsze jak dotąd połączenie się dwóch galaktyk i ich masywnych czarnych dziur. W chwili tego zdarzenia Wszechświat miał zaledwie 740 milionów lat - poinformowali badacze. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego supermasywne czarne dziury są tak ogromne.

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Źródło:
PAP, ESA

Chociaż jest połowa maja, to w wysoko położonych regionach Turcji spadł śnieg. Niespodziewane opady pokrzyżowały plany turystom i spowodowały utrudnienia na drogach - donoszą lokalne media.

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Źródło:
PAP, hurriyetdailynews.com

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zatwierdziła nazwę "Pazura" dla planetoidy (669588) 2013 AS24. Ciało niebieskie odkryli dwaj Polacy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Jest to uhonorowanie polskiego aktora. 

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Źródło:
PAP

Dzisiejsze tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest 10 razy szybsze niż w jakimkolwiek innym momencie w ciągu ostatnich 50 tysięcy lat - wynika z analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Źródło:
PAP, EurekAlert