Informacje
 • Europa w walce z koronawirusem.
  Godziny policyjne i czerwone strefy

  20-03-2020 13:25 Władze wprowadzają ograniczenia
  Anna Kowalska o sytuacji we Francji Foto: ENRIC FONTCUBERTA/PAP/EPA | Video: TVN24

  Najgorzej jest we Włoszech, które w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 zmagają się z największym kryzysem od II wojny światowej. W Serbii oraz Bawarii wprowadzono godzinę policyjną. Władze państw europejskich wprowadzają ograniczenia w komunikacji, zamykają szkoły i zalecają mieszkańcom pozostanie w domach.

  Na całym świecie na COVID-19 zachorowało około 250 tysięcy ludzi, a 10 tysięcy osób zmarło. Obecnie najwięcej chorych jest w Europie. We Włoszech zanotowano ponad 41 tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a 3405 osób zmarło. W Hiszpanii liczba zakażeń zbliża się do 20 tysięcy, a w Niemczech przekroczyła 16 tysięcy. Aby walczyć z rozprzestrzenianiem się pandemii, władze europejskie zamykają szkoły oraz ograniczają mieszkańcom możliwość opuszczania domów.

  >>>STATYSTYKI EUROPEJSKIE KORONAWIRUSA

  Belgia

  W Belgii mieszkańcy muszą pozostać w samoizolacji do 5 kwietnia. Wyjść z domu mogą tylko w przypadku, kiedy idą do pracy, supermarketu, czy placówek służby zdrowia. Można również wychodzić na zewnątrz, by uprawiać sport. "Władze polegają na poczuciu odpowiedzialności Belgów oraz szacunku dla tych decyzji podjętych w celu ich ochrony, krewnych i bliskich. Tylko osobiste zaangażowanie każdego i wszystkich pozwoli, aby środki te miały realny wpływ na sytuację w kraju" - poinformował rząd w oświadczeniu.
  Francja

  We Francji środki dotyczące samoizololacji są podobne do tych w Belgii. Tutaj jednak aktywność fizyczna musi odbywać się w samotności. Zabronione są wszelkie zgromadzenia.

  Jak powiedział premier Edouard Philppe, podkreślając, że "może to brzmieć okropnie", ludzie podczas izolacji nie powinni też uczestniczyć w pogrzebach swoich bliskich. Obywatele Francji muszą władzom przedstawiać powód, dla którego się przemieszczają. Jeśli tego nie zrobią, albo jeśli oddalą się od domu dalej, niż to potrzebne, mogą zapłacić grzywnę w wysokości 135 euro. Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner w środę wieczorem poinformował, że taką karę zapłaciło ponad cztery tysiące osób.

  Plan rządu zakłada, że restrykcje potrwają do 31 marca.

  >>>ŻYCIE W CZASIE PANDEMII. ZOBACZ ZDJĘCIA

  Włochy

  We Włoszech sytuacja jest najtrudniejsza. Zmarło 3,4 tysiąca ludzi, czyli więcej niż w Chinach, gdzie - według danych przekazywanych przez władze - zmarło dotąd 3248 pacjentów. Włoskie władze 12 marca wprowadziły zamknięcie większości przedsiębiorstw oraz zakaz publicznych zgromadzeń. Obecnie stan ten ma trwać do 3 kwietnia. Zamknięte są szkoły, nie można też uczestniczyć w wydarzeniach sportowych.

  Tak zwane czerwone strefy, czyli ograniczenia w poruszaniu się, wprowadzono w kilku regionach kraju na przełomie lutego i marca. Później zostały wprowadzone w całym kraju.

  Wielka Brytania

  W Wielkiej Brytanii do tej pory nie wprowadzono na razie żadnych restrykcyjnych środków ograniczających poruszanie się obywateli. Jednak rząd brytyjski od piątku zamknął szkoły i przedszkola w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Na razie nie wiadomo, kiedy zostaną otwarte.

  W Londynie zamkniętych ma być ponad 40 stacji metra. W ten sposób władze miasta chcą zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

  >>>"PREMIER CZASÓW KORONAWIRUSA". JAK BORIS JOHNSON WALCZY Z PANDEMIĄ?
  Inne kraje

  Prezydent Serbii Aleksandar Vucic w środę wprowadził godzinę policyjną między godz. 20 a godz. 5. Zalecił też wszystkim obywatelom powyżej 60 lat, by pozostawali w domach przez całą dobę.

  Austria zamknęła region Tyrolu. Będą mogli tam wjechać tylko mieszkańcy, wyznaczeni pracownicy oraz towary.

  W Portugalii w środę ogłoszono stan wyjątkowy do 2 kwietnia. Ogłosiły go też Czechy, Słowacja i Hiszpania.

  W Niemczech w Bawarii wprowadzono godzinę policyjną. W całym kraju zamknięto szkoły oraz wiele miejsc publicznych. Ludzie nadal mogą wychodzić z domów i spotykać się, ale - jak powiedziała kanclerz Angela Merkel - w środowym przemówieniu telewizyjnym, to może zmienić się w każdej chwili.

  A jak w Polsce?

  W Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Do 25 marca będą zamknięte wszystkie szkoły. Władze zalecają ograniczanie aktywności na zewnątrz. Zamknięte są restauracje, kina i muzea. Osoby wracające z zagranicy muszą odbyć 14-dniową kwarantannę.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...