Informacje
 • Fala gorąca rozlała się po Europie. Pogodowe ostrzeżenia

  24-07-2019 09:09 Sprawdź, gdzie może być groźnie
  Ekstremalne zjawiska na świecie Foto: PAP/EPA/DAVID HECKER/meteoalarm.eu | Video: TVN24

  Zachodnia Europa zmaga się falą upałów. Najgoręcej jest we Francji, gdzie temperatura przekroczyła we wtorek 42 stopnie Celsjusza. Środa też będzie upalna - służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia. Sprawdź, gdzie należy uważać.

  Wtorek we Francji przyniósł wysoką temperaturę. Najgoręcej było w Brive-la-Gaillarde - tam termometry pokazały 42,1 stopnia Celsjusza. W miejscowości Bordeaux pobity został lokalny rekord ciepła - temperatura wyniosła 41,2 st. C. Niewiele chłodniej było w innych regionach kraju.

  "Nie jest to problem, który odejdzie"

  Przed nami kolejny dzień upalnej aury w zachodniej Europie. Taka pogoda spodziewana jest od Francji, przez Belgię i Holandię, po zachodnie Niemcy. W tych regionach upał potrwa do czwartku.

  W Hiszpanii także będzie gorąco. W środę i czwartek temperatura może sięgnąć 38 st. C. Zdaniem meteorologów AccuWeather, podobne może być przez siedem kolejnych dni.

  - Fale upałów są znakiem rozpoznawczym zmian klimatu. I jak widzieliśmy w czerwcu, stają się one coraz częstsze. Rozpoczynają się wcześniej i robią się bardziej intensywne. Nie jest to problem, który odejdzie - tłumaczyła Clare Nullis, rzeczniczka Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Jak dodała, dzięki ostrzeżeniom przed taką pogodą, wydarzenia takie jak europejska fala upałów z 2003 roku, kiedy z powodu wysokiej temperatury zmarło 52 tysiące Europejczyków, można uznać za "rzecz z przeszłości".

  - Wiemy więcej i dostaliśmy swoją lekcję - dodała Nullis.

  Francja z alertami

  Noc z wtorku na środę także była gorąca. W miejscowości Boulogne około godziny 5 rano termometry pokazały 28,4 st. C. Trochę chłodniej (26,8 st. C) było w Lyon-Saint-Exupery, 26,5 st. C w Nicei, a 24,3 st. C w Montsouris.

  Państwowa służba meteorologiczna Meteo France wydała żółte i pomarańczowe alerty w prawie wszystkich departamentach kraju.

  Alarmy w innych częściach Europy

  W niemal całej Belgii obowiązują najwyższe alerty meteorologiczne. Według belgijskich służb meteorologicznych (RMI), ostrzeżenia trzeciego stopnia w Belgii oznaczane czerwonym kolorem oznaczają, że przez trzy dni średnia temperatura jest równa bądź większa 20 st. C, a średnia temperatura maksymalna równa bądź większa niż 32 st. C. Te alerty będą obowiązywać do piątku.

  Upał zapowiadany jest też w Holandii i Luksemburgu - tam wydano ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia.

  Alarmy przed wysoką temperaturą wydano też w Hiszpanii - tutaj upały mają dotknąć szczególnie środkową i północno-zachodnią część kraju.

  Gorąco zrobi się też w Austrii. W całym kraju obowiązują alerty: w północnej części kraju pierwszego stopnia, a w południowej - drugiego stopnia. Upał zapowiadany jest też w Czechach - w zachodniej części kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...