Informacje
 • Francuscy plażowicze
  podgryzani przez ryby

  12-08-2020 20:56 Na południu Francji mieszkają ciekawe stworzenia
  Pstrąg tęczowy Foto: ENEX | Video: Mike Anderson, Zach Matthews, Mike Cline

  Plażowicze odpoczywający na południowym wybrzeżu Francji obawiają się wchodzić do wody. Wszystko z powodu ryb, które podgryzają ich ciała.

  W wodach południowego wybrzeża Francji żyją ryby, które mogą być niebezpieczne.

  - Zostałem pogryziony przez mięsożerne ryby. Kiedy wyszedłem z wody, zobaczyłem, jak krew spływa mi po nodze - mówił jeden z turystów z Paryża.

  Przypadki takich zdarzeń zgłaszono przede wszystkim w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Najwięcej pochodzi z departamentu Var. Według lokalnych mediów co najmniej cztery osoby zostały mocnej ugryzione. Z kolei w departamencie Aude ryby zaatakowały trzy osoby.

  - Rozmawiałem z przyjacielem, stojąc w wodzie i nagle poczułem ugryzienie, coś jak porażenie prądem. Ale nie stało się nic złego, nie krwawiłem - opisywał jeden z plażowiczów.

  - To nic poważnego, po prostu straciłem trochę skóry. To trochę przerażające, kiedy nie wiesz, co dzieje się pod wodą. Ale hej, to nie "Szczęki" - śmiał się inny.

  Ryby żarłoki?

  Jednymi z ryb podgryzających plażowiczów są oblady (Oblada melanura). Występują we wschodnim Oceanie Atlantyckim, Zatoce Biskajskiej i Morzu Śródziemnym na głębokości do 30 metrów.

  Ryby te mają owalne ciało i dość mały otwór gębowy. Na przodzie szczęki mają zęby tnące, zaś po bokach stożkowe. Są srebrzyste, wyróżniają je czarna plama w jasnej obwódce na trzonie ogonowym.

  Kolejne podgryzające ryby to rogatnice (Balistes capriscus). Spotkać je można między innymi w Kanale La Manche. Jak tłumaczył Pascal Romans z obserwatorium oceanicznego w Banyuls-sur-Mer, nie jest to obcy, inwazyjny gatunek.

  - To ryba ciekawa, terytorialna i temperamentna. Nie boi się ludzi: jeśli jej przeszkadzamy, atakuje, a jeśli poluje, to na wszystko - mówił.

  Rogatnice są owalne i mierzą około 60 centymetrów. Mają spory otwór gębowy wyposażony w zęby - 14 na górze i osiem na dole - które pozwalają im rozgniatać skorupy mięczaków i krabów.

  W rzeczywistości plażowiczów mogą podgryzać nie tylko te gatunki ryb.

  - Znajdujemy się w żywym środowisku, z gatunkami, które mają broń do obrony - meduzy parzą, jeżowce mają kolce, a niektóre ryby mogą gryźć. To część śródziemnomorskiego życia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka chłodniejszych dni, ale wkrótce znowu zrobi się bardzo ciepło. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...