Informacje
 • Gęste chmury dymu nad autostradą. Strażacy walczą z żywiołem

  22-08-2019 10:47 W Stanach płonie prawie 50 kompleksów leśnych
  Strażacy próbują ugasić pożar z powietrza Foto: PAP/EPA/MAUREEN CLARK/ALASKA DIVISION OF FORESTRY HANDOUT | Video: NSW Rural Fire Service

  Ogień trawi kompleksy leśne od Teksasu aż po Alaskę. Pożar McKinley, największy z ośmiu w stanie Alaska, zniszczył już co najmniej 80 budynków.

  Pożar McKinley wybuchł w sobotę w odległości około 130 kilometrów na północ od miasta Anchorage, w stanie Alaska. Ogień zniszczył co najmniej 80 budynków - poinformował w środę rano Wydział Leśny na Alasce (Alaska Division of Forestry).

  Łącznie w Stanach Zjednoczonych płonie niemal 50 dużych kompleksów leśnych, odnotowano co najmniej 48 aktywnych pożarów w 12 stanach.

  Pożary na Alasce

  Pożar McKinley, największy z ośmiu w stanie Alaska, wybuchł w pobliżu autostrady Milepost 91. Płomienie rozprzestrzeniły się na południe, wzdłuż drogi łączącej miasta Anchorage i Fairbanks. Władze zarządziły ewakuację po obu stornach autostrady w okręgu Matanuska-Susitna. Gaszenie ognia utrudnia suche powietrze. Z żywiołem walczy około 250 strażaków. Od ognia zajęło się kilka pojazdów, a spalone drzewa spadały na linie energetyczne, drogi i tory.

  Osoby znajdujące się w pobliżu pożarów narażone są na zanieczyszczenie powietrza. Według ekspertów cząsteczki dymu z pożaru mogą powodować problemy z oddychaniem, w tym bóle w klatce piersiowej, szybsze bicie serca lub atak astmy. Szczególnie dzieci są narażone na negatywne działanie zanieczyszczeń.

  Na Alasce odnotowano osiem pożarów, Teksasie - siedem, Arizonie i Idaho - sześć, Montanie i Utah po pięć, Oregonie i Waszyngtonie po trzy, Nowym Meksyku - dwa, Kalifornii, Oklahomie i Wyoming po jednym.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...