Informacje
 • Gigantyczna rzeka popiołu zalewa filipińskie miejscowości

  28-01-2018 15:15 Mieszkańcy modlą się o cud

  Tereny Filipin nawiedziły bardzo wysokie opady deszczu, powodując spływ popiołów, które wyrzucił z siebie wciąż aktywny wulkan Mayon. Ewakuowano kolejne obszary.

  Lahar, czyli inaczej spływ popiołowy, zalewa filipińskie miejscowości. Miejscowi wulkanolodzy szacują, że około 9 milionów metrów sześciennych laharu spłynęło podczas ulewy z soboty na niedzielę. Wraz z popiołem mogą staczać się duże głazy, które stanowią  poważne zagrożenie dla ludzkich domów.

  Modlitwa Filipińczyków

  Już ponad 75 tysięcy ludzi ewakuowało się z niebezpiecznej strefy, która rozciąga się na dziewięć kilometrów dookoła wulkanu. Są oni bezsilni wobec żywiołu. Poza wypływającą lawą i spodziewaną eksplozją, zagrożeniem jest teraz dodatkowo lahar. Mieszkańcy modlą się, żeby natura okazała się łaskawa i nie pogrzebała dobytku ich życia. W kościołach odbywają się obecnie zbiórki dla poszkodowanych.

  Wojsko z kolei zorganizowało specjalną niedzielną mszę dla ratowników, którzy podejmują działania w związku z wulkanem Mayon. Podczas spotkania pobłogosławione zostało ich wyposażenie.

  Mayon, najbardziej aktywny wulkan w biednym kraju Azji Południowo-Wschodniej, wypluwa lawę i popiół przez ostatnie dwa tygodnie. Do potężnej erupcji może dojść w ciągu kilku dni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...