Informacje

 • Gigantyczne zaspy witały VIP-ów w Davos. "Sytuacja jest wyjątkowa"

  24-01-2018 10:01

  159 centymetrów śniegu w sześć dni

  Zagrożenie lawinowe w Dolomitach Foto: PAP/EPA/ELMOND JIYANE / GCIS HANDOUT | Video: Kontakt 24

  Śnieg zasypał szwajcarski kurort narciarski Davos, gdzie we wtorek w obecności najważniejszych osobistości ze świata polityki i gospodarki rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. Ciężkie warunki utrudniły niektórym uczestnikom dotarcie na miejsce.

  W Alpach spadło w ostatnich dniach rekordowo dużo śniegu. Wiele miejscowości zostało odciętych od świata. Wysokie zagrożenie lawinowe ogłoszono w Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Włoszech i Francji. Więcej przeczytasz tutaj.

  Śnieg zasypał między innymi szwajcarski kurort narciarski Davos, gdzie od 23 do 27 stycznia odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne. Trudne warunki utrudniły niektórym uczestnikom dotarcie na miejsce.

  Zasypane drogi i domy

  Miejscami w południowych regionach Szwajcarii w ciągu kilku dni spadły nawet trzy metry śniegu. Ostatni raz tak obfite opady odnotowano blisko 20 lat temu.

  Szwajcarskie służby ostrzegają - z powodu cieplejszego powietrza do wysokości 2000 metrów spodziewane są opady deszczu, co dodatkowo osłabi pokrywę śniegową, zwiększając zagrożenie lawinami.

  Najwyższy, piąty stopień zagrożenia lawinowego, ogłoszono w szerokim pasie od kantonu Valais na południowym zachodzie po Gryzonię na południowym wschodzie kraju.

  Zagrożonych zasypaniem jest wiele miejscowości i dróg. Służby meteorologiczne stanowczo odradzają jazdę na nartach poza zabezpieczonymi stokami.  Raz na 20 lat

  "W ciągu ostatnich sześciu dni w Davos spadło 159 centymetrów śniegu. Taką warstwę świeżego śniegu mamy tu tylko raz na 20 lat" - poinformował Instytut Badań nad Śniegiem i Lawinami (SLF) w biuletynie opublikowanym w internecie w poniedziałek wieczorem.

  Instytut prognozował, że w kolejnych godzinach warstwa ta zwiększy się o kolejne 20-40 cm. Według SLF sytuacja jest "wyjątkowa".

  Po chwilowym przejaśnieniu śnieg znów zaczął padać, utrudniając ruch i grożąc komplikacjami podczas lądowania śmigłowców z VIP-ami na pokładzie.

  Ekonomista, który bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym, opowiadał agencji AFP, że pokonanie ostatnich 12 km samochodem w drodze do Davos zajęło mu aż dwie godziny.  Szybciej pieszo niż busem

  W centrum kurortu goście rezygnują z korzystania z busów, które wyjątkowo wolno poruszają się po śliskiej nawierzchni, i wolą przemieszczać się pieszo. Według AFP niektórzy na butach mają raki. W Davos, w celu ochrony środowiska, śliskich ulic nie posypuje się solą.

  Z biuletynu SLF wynika, że w pasie obejmującym około jedną czwartą Szwajcarii obowiązywał w poniedziałek piąty w pięciostopniowej skali poziom zagrożenia lawinowego.

  Agencja Reutera podaje, że władze ewakuowały ponad 20 osób z domów w Davos, które były najbardziej zagrożone z powodu lawin. Reuters informuje też o kontrolowanym wywoływaniu lawin z użyciem materiałów wybuchowych.

  Już w niedzielę z powodu opadów śniegu w kurorcie wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym. Na trasie do Davos przez pewien czas nie kursował pociąg.
   
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...