Informacje
 • Gigantyczny smog nad stolicą Meksyku.
  Ruch pojazdów został ograniczony

  07-04-2016 20:30 Zakaz obowiązuje do nadejścia pory deszczowej

  Nad Meksykiem wisi najgorszy smog od 10 lat. Władze miasta w walce z zanieczyszczeniem powietrza wprowadziły zakaz jazdy w określone dni tygodnia dla kolejnych dwóch milionów pojazdów.

  Stolica Meksyku ostatnio zanotowała najgorszą jakość powietrza od dekady. Pierwszy stopień alertu ogłoszono, gdy poziom smogu we wtorek przekroczył dopuszczalne wartości o ponad połowę.

  Auta nie pojadą

  Rząd Meksyku bardzo poważnie traktuje problem smogu w stolicy kraju. Kiedy obywatel rejestruje samochód, zostaje mu przypisana odpowiednia grupa. To, do jakiej trafi, zależy od ilości emitowanych spalin. Jest pięć kategorii i dotychczas zakaz obowiązywał dwie grupy. Od kwietnia restrykcja objęła kolejne dwie. Zakaz wprowadzono do końca czerwca.

  Władze Meksyku w sumie wycofały z regularnego ruchu dwa miliony samochodów. Te auta, które objął zakaz, poruszają się według następującej reguły: każdej tablicy rejestracyjnej przypisany jest inny kolor. Kolor odpowiada dniowi tygodnia, podczas którego samochód nie może jeździć po stolicy. Zakaz nie dotyczy autobusów - zarówno miejskich jak i prywatnych, oraz m.in. samochodów uprzywilejowanych, karetek, taksówek. Akcja ma na celu zmniejszenie rosnącego zanieczyszczenia powietrza w mieście.

  W oczekiwaniu na deszcz

  Pod koniec czerwca nadejdzie pora deszczowa. Opad oczyszcza powietrze ze znajdujących się w nim trujących substancji, a wiatr sprzyja rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń.

  - Wiatr wpływa na stężenie zanieczyszczeń. Jeśli nie ma wiatru, wszystkie szkodliwe gazy magazynują się na małym obszarze, skutkiem czego stężenie zanieczyszczeń jest bardzo duże - powiedział Hector Riveros z Instytutu Fizyki Narodowego Uniwersytetu Autonomicznnego Meksyku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • To przez kopciuchy.
  .
  ~as pik /2019-11-14 20:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...