Informacje
 • Gigantyczny smog nad stolicą Meksyku.
  Ruch pojazdów został ograniczony

  07-04-2016 20:30 Zakaz obowiązuje do nadejścia pory deszczowej

  Nad Meksykiem wisi najgorszy smog od 10 lat. Władze miasta w walce z zanieczyszczeniem powietrza wprowadziły zakaz jazdy w określone dni tygodnia dla kolejnych dwóch milionów pojazdów.

  Stolica Meksyku ostatnio zanotowała najgorszą jakość powietrza od dekady. Pierwszy stopień alertu ogłoszono, gdy poziom smogu we wtorek przekroczył dopuszczalne wartości o ponad połowę.

  Auta nie pojadą

  Rząd Meksyku bardzo poważnie traktuje problem smogu w stolicy kraju. Kiedy obywatel rejestruje samochód, zostaje mu przypisana odpowiednia grupa. To, do jakiej trafi, zależy od ilości emitowanych spalin. Jest pięć kategorii i dotychczas zakaz obowiązywał dwie grupy. Od kwietnia restrykcja objęła kolejne dwie. Zakaz wprowadzono do końca czerwca.

  Władze Meksyku w sumie wycofały z regularnego ruchu dwa miliony samochodów. Te auta, które objął zakaz, poruszają się według następującej reguły: każdej tablicy rejestracyjnej przypisany jest inny kolor. Kolor odpowiada dniowi tygodnia, podczas którego samochód nie może jeździć po stolicy. Zakaz nie dotyczy autobusów - zarówno miejskich jak i prywatnych, oraz m.in. samochodów uprzywilejowanych, karetek, taksówek. Akcja ma na celu zmniejszenie rosnącego zanieczyszczenia powietrza w mieście.

  W oczekiwaniu na deszcz

  Pod koniec czerwca nadejdzie pora deszczowa. Opad oczyszcza powietrze ze znajdujących się w nim trujących substancji, a wiatr sprzyja rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń.

  - Wiatr wpływa na stężenie zanieczyszczeń. Jeśli nie ma wiatru, wszystkie szkodliwe gazy magazynują się na małym obszarze, skutkiem czego stężenie zanieczyszczeń jest bardzo duże - powiedział Hector Riveros z Instytutu Fizyki Narodowego Uniwersytetu Autonomicznnego Meksyku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • To przez kopciuchy.
  .
  ~as pik /2019-11-14 20:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...