Informacje
 • Gigantyczny zielony supermózg jest z nami od milionów lat

  14-02-2013 17:20 Żyje w wodzie i zachowuje się jak świadoma struktura społeczna
  Gigantyczny zielony supermózg jest z nami od milionów lat

  Fitoplankton u wybrzeży Patagonii

  Earth Observatory

  Morze to gigantyczny supermózg. Żyją w nim miliardy drobnych organizmów, które w chwili zagrożenia tworzą jedność i działają jak jeden organizm. Skomplikowane współzależności odkryli naukowcy badający wody u wybrzeży Kalifornii.

  Otwarte morze zawiera niesamowitą różnorodność bardzo małych organizmów, które stanowią stosunkowo proste formy życia, takie jak bakterie, ale też bardziej skomplikowane organizmy.

  Kiedy w ich otoczeniu zachodzą zmiany, polegają na sobie prawie w takim samym stopniu, jak różne komórki w organizmie człowieka. Dzięki temu mają większą szansę na przeżycie.

  Na przykład jeśli jeden zestaw drobnoustrojów wytwarza energię w procesie fotosyntezy, i w konsekwencji produkuje dwutlenek węgla, inny zestaw drobnoustrojów natychmiast na to reaguje, przygotowując się na wchłonięcie CO2.

  Koordynacja na miarę supermózgu

  Odkrycia skomplikowanych właściwości morskich mikroorganizmów dokonali naukowcy z Instytutu Technologii w Massachusetts i Instytutu Naukowego Monterey Bay Aquarium. Stworzyli specjalne urządzenie, które co cztery godziny pobierało próbki około miliarda mikroorganizmów. Następnie poddali je analizie w laboratorium.

  Okazało się m.in., że wszystkie mikroskopijne formy życia reagowały na te same zmiany środowiskowe, ale różne grupy bakterii odpowiadały na te zmiany na różne sposoby.

  Co więcej, różne grupy drobnoustrojów pracowały razem w celu uzyskania różnych rodzajów pożywienia. Na przykład, niektóre odmiany planktonu spożywając związki organiczne, takie jak białka i tłuszcz, wytwarzały aminokwasy. Te uwalniane do wody morskiej były dalej spożywane przez inną odmianę planktonu.

  - Te wyniki pokazują niesamowitą koordynację zachodzącą pomiędzy morskimi mikroorganizmami - powiedział rzecznik Instytutu Naukowego Monterey Bay Aquarium

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Daily Mail
  A moze przestaniecie kopiowac artykuly z zagranicznej prasy a w szczegolnosci z brukowcow piszacych zle o Polsce i Polakach (Daily Mail w szczegolnosci)? A to, ze autor nie wspomnial o 'Solaris' to swiadczy tylko o jego poziomie (to chyba pierwsze skojarzenie dla kogos, kto choc troche zna sie na literaturze).
  ~OloRatuj /2013-02-15 00:57
 • Odwet oceanu
  Wszystko to i jeszcze więcej w znakomitej powieści Franka Schatzinga.
  POLECAM! POLECAM
  ~ewelja /2013-02-14 23:01
 • planet
  jak jowisz (jupiter)
  ~beko /2013-02-14 19:06
 • Solaris
  Wiedziałem, że Lem wymyślił wszystko w latach 60 i mam kolejny dowód na to, że to prawda. Gdyby redaktor był oczytany to by wspomniał naszego genialnego filozofa w artykule. Dla tych, którzy nie wiedzą - Solaris to fikcyjna planeta, niemal w 100% pokryta oceanem tworzącym jeden gigantyczny mózg.
  ~bartosso /2013-02-14 18:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem zatoki niżowej i frontu atmosferycznego postępującego od...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...