Informacje

 • Gonią ludzi, wchodzą do domów. "Nigdy nie widziałem takiej inwazji niedźwiedzi"

  11-02-2019 15:57

  Władze ogłaszają stan wyjątkowy

  Niedźwiedź podróżujący na naczepie Foto: pixabay.com (CC0) | Video: [Cable News Network Inc. All rights reserved 2019]

  Mieszkańcy Nowej Ziemi, archipelagu na północy Rosji, zmagają się z inwazją niedźwiedzi polarnych. Zwierzęta atakują ludzi, błąkają się po ulicach osiedli i wchodzą do domów w poszukiwaniu jedzenia. Lokalne władze nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić.

  Najwięcej niedźwiedzi polarnych (Ursus maritimus), bo aż 52, naliczono na terenie osiedla Biełuszja Guba. Władze Nowej Ziemi, na której leży osiedle, ogłosiły stan wyjątkowy.

  Jak mówił Aleksandr Minajew, przedstawiciel lokalnych władz, ludzie boją się wyjść na zewnątrz. - Rodzice obawiają się puszczać swoje dzieci do szkoły - opisywał.

  Jedno z nagrań opublikowanych w mediach społecznościowych ukazuje niedźwiedzia błąkającego się po pustym osiedlu i podchodzącego do pustego wózka spacerowego.

  "Nigdy nie widziałem takiej inwazji niedźwiedzi"

  - Mieszkam w Nowej Ziemi od 1983 roku i nigdy nie widziałam takiej inwazji niedźwiedzi - mówił Zigansza Musin, przewodniczący lokalnych władz. Dodał, że zwierzęta "dosłownie gonią ludzi, a nawet wchodzą do budynków", odnotowano też ataki na ludzi.

  Na nic się zdaje strzelanie w powietrze, trąbienie klaksonem w samochodzie, a także budowanie płotów - nic nie odstrasza zwierząt.

  Migrują, bo szukają pożywienia

  Niedźwiedzie polarne są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Topniejące lodowce Arktyki zmuszają je do zmiany nawyków i dłuższego przebywania na lądzie w poszukiwaniu jedzenia. To w konsekwencji powoduje bliskie spotkania z ludźmi.

  - Niedźwiedzie migrują przez Nową Ziemię ku północy, gdzie lód ma formę stałą. Zostają niedaleko Biełuszji Guby, gdzie w koszach na śmieci mogą znaleźć coś do zjedzenia - powiedział Ilia Mordincew z Instytutu Ekologii i Ewolucji Siewiercowa, cytowany w oświadczeniu przekazanym przez rosyjską agencję TASS.

  Biełuszja Guba leży w obwodzie archangielskim w Nowej Ziemi na północnym zachodzie Rosji. W 2010 roku mieszkało tam około 1970 osób.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • jak to "co robić"..??!! ograniczyć natychmiast emisję gazów cieplarnianych
  stopiliście im lądolód, nie mają ani terytorium, ani gdzie polować, ani czym wykarmić młodych...są w dramatycznej sytuacji, umierają z głodu, powoli i w cierpieniu, a wokół pełno smacznych ludzi...skończą się śmieci, wezmą się za was...a wtedy co zrobią ludzie..? ano wystrzelają, "w obronie własnej"...Panie Boże ześlij nam jak najszybciej koniec świata, niech już wyginiemy wreszcie...
  ~krakowianka /2019-02-12 15:49
 • oxota
  - wot, i ubili my miedwiedia
  -gryzli?
  - niet strielali.
  ~oxotnik /2019-02-11 18:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...