Informacje

 • Google wymazał wyspę widmo

  04-12-2012 14:57

  Pojawienie się Sandy Island na mapach to następstwo błędu ludzkiego

  Google wymazał wyspę widmo

  Google News

  Google zamazał wyspę figurującą na mapach Google Maps i Google Earth jako Sandy Island. W ubiegłym tygodniu naukowcy z uniwersytetu w Sydney dowiedli, że wyspa pomiędzy Australią i Nową Kaledonią nie istnieje.

  Wyspa Sandy od dawna wzbudzała ciekawość geografów. Na Google Earth można zobaczyć kontur lądu, jednak zawsze brakowało potwierdzenia w postaci zdjęć wyspy z któregokolwiek z satelitów. Sprawę w swoje ręce postanowili wziąć naukowcy z uniwersytetu w Sydney. Obrali kurs na współrzędne wysepki Sandy, ale nie znaleźli tam lądu.

  Pomogła nawigacja

  - Wyspa była obecna zarówno na mapach drukowanych, mapach Google, jak i mapach morskich co najmniej od dziesięciolecia. Postanowiliśmy to sprawdzić, gdyż urządzenia nawigacyjne na naszym statku pokazały w tym miejscu wyłącznie ocean o głębokości 1400 m - powiedziała BBC dr Maria Seton.

  Australijska służba hydrograficzna opracowująca m.in. mapy morskie Australii i Oceanii twierdzi, że istnienie Sandy może być wynikiem ludzkiego błędu.

  Błąd ludzki

  Założono od razu, że prawdopodobnie wyspa nigdy nie istniała i była kartograficznym błędem powielanym potem przez innych. Google postanowiło wymazać wyspę ze swoich map. Na zdjęciu widać obszar morza zamazany przy użyciu programu graficznego.

  Rzecznik Google stwierdził, że ich mapy przygotowywane są w oparciu o wiele źródeł, minimalizujących ryzyko błędu. - Świat ciągle się zmienia - dodał.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wyspa jest i są nawet zdjecia
  W programie Googe Earth wyspa nadal istnieje (tylko jest zamazana) jest nawet kilka zdjęć, tylko nie wiadomo czy faktycznie z tej wyspy.
  ~abcfed /2012-12-06 10:31
 • jak wymazały, jak jest ?
  u mnie na google earth ciagle jest ta wyspa, albo artykuł bubel albo na aktualizację w różnych regionach trzeba poczekać
  ~sprawdzacz /2012-12-05 18:57
 • hahaha
  ... jest to wyspa na ktorej znajda sie najbardziej wazni i bogaci przedstawiciele rasy ludzkiej chroniacy sie przed tzw. "koncem swiata" i dlatego jest teraz wymazywana zwszad aby o niej kompletnie zapomniec.....
  ~zygmunt /2012-12-04 19:59
 • To nie wyspa
  To amerykański lotniskowiec, trochę zamaskowany aby go Chińczycy nie namierzyli. A Google i tak go sfotografował. Dziwne. U nas by nie przeszło ;)
  ~neron13 /2012-12-04 19:45
 • Lost
  To jest ta wyspa z zagubionymi. Zeby ja znalezc nie pytaj gdzie one jest tylko kiedy one jest.
  ~jankes /2012-12-04 19:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....