Informacje
 • Gorące powietrze wlewa się do Europy.
  "Ta fala upałów będzie intensywna"

  24-06-2019 20:30 Rozpoczyna się gorący tydzień
  Temperatura we Włoszech w kolejnych dniach (Ventusky.com) Foto: Reuters | Video: Ventusky.com

  Do Europy zbliża się fala upałów. Paryskie władze instalują dodatkowe punkty z wodą do picia, baseny będą miały wydłużone godziny pracy. - Jesteśmy gotowi - podkreśliła mer Paryża.

  W kierunku Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Francji i Belgii zmierza fala upałów. W środę w Paryżu temperatura może wzrosnąć do 37 stopni Celsjusza, w innych częściach kraju nawet do 40 stopni.

  - Kulminacja nastąpi w czwartek - informuje francuska służba meteorologiczna Meteo France. Aktualny rekord temperatury w czerwcu wynosi 41,5 stopni Celsjusza, zarejestrowany w 2003 r. w pobliżu Narbonne, w południowej części Francji.

  Już jest ciepło, bardzo ciepło

  Gorące powietrze zwrotnikowe już daje o sobie znać w Hiszpanii i Francji. W poniedziałek termometry pokazały w Toledo 35 st. C, a we francuskim Romorantin 34 st. C.

  Baseny czynne nocą

  Prezydent Emmanuel Macron powiedział w poniedziałek, że szpitale i ośrodki dla osób starszych są w gotowości w związku z nadchodzącą falą upałów.

  - Ta nadchodząca fala upałów może być niezwykła przez to, jak wcześnie wystąpiła i przez to, jaka jest intensywna - podkreślają francuscy meteorolodzy. Dodają, że potencjalnie niebezpieczna fala upałów obejmie w tym tygodniu dużą część zachodniej i centralnej Europy. Meteorolodzy podkreślają, ze przez stosunkowo wysoki poziom wilgotności powietrza temperatura odczuwalna może wynieść nawet 47 stopni Celsjusza.

  Mer Paryża - Anne Hidalgo poinformowała, że w czasie upałów osiem pływalni będzie czynnych po godzinie 22. Dodatkowo bezdomnym będzie rozdawana woda pitna. - Jesteśmy gotowi. Ta fala upałów będzie intensywna - powiedziała Hidalgo.

  Odwołane egzaminy

  W związku z upałami francuski minister edukacji, Jean-Michel Blanquer, odwołał egzaminy maturalne, które miały się odbyć w czwartek i piątek. Zostaną przesunięte na kolejny tydzień.

  - Jak wszyscy inni, nie jestem zbyt szczęśliwy z powodu tak intensywnego upału, ponieważ w mieszkaniach w Paryżu nie ma klimatyzacji. Ludzie kupują wentylatory, zamykają okiennice, wychodzą na zewnątrz i szukają miejsca z wodą - tłumaczyła 44-letnia Caroline Quelin.

  Upały mogą stwarzać zagrożenie, szczególnie narażone są na nie dzieci i starsze osoby. W sierpniu 2003 roku spowodowały we Francji śmierć około 15-19 tysięcy osób.

  Gorąco w Niemczech

  W poniedziałek w niemieckim mieście Lingen temperatura maksymalna sięgnęła 33,2 stopni Celsjusza, w Trewirze - 33,1 st. C, Dortmundzie - 33 st. C. W nadchodzących dniach będzie jeszcze cieplej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju niżu Theo znad Rosji i związanego z nim frontu atm...