Informacje
 • Greta Thunberg przeprasza za wypowiedź o światowych przywódcach

  15-12-2019 16:53 "Tak się dzieje, gdy improwizujesz"
  Zmiany klimatyczne Foto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO | Video: TVN 24

  - Musimy dopilnować, aby [światowi przywódcy] zostali postawieni pod ścianą i żeby wykonywali swoją pracę - powiedziała Greta Thunberg podczas akcji "Piątki dla przyszłości" we Włoszech. Wyrażenie zostało źle przyjęte przez opinię publiczną.

  Podczas akcji "Piątki dla przyszłości" we włoskim Turynie Greta Thunberg powiedziała, że światowi przywódcy powinni zostać "postawieni pod ścianą", co w wielu językach ma niezbyt dobry wydźwięk. Kojarzone jest głównie z rozstrzelaniem dokonywanym przez pluton egzekucyjny. Aktywistka przeprosiła za swoje słowa na Twitterze.

  "Tak się dzieje, gdy improwizujesz"

  Thunberg tłumaczyła, że w szwedzkim - jej ojczystym języku - wyrażenie to ma łagodniejsze znaczenie. Oznacza pociągnięcie kogoś do odpowiedzialności.

  - Tak się dzieje, gdy improwizujesz podczas przemówienia w innym języku - napisała na Twitterze.

  Greta Thunberg na szczycie klimatycznym

  W piątek w Madrycie miał zakończyć się szczyt klimatyczny COP25, podczas którego delegaci z blisko 200 krajów obradowali nad sprawą handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla jako "pilną potrzebą" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Obrady przedłużyły się do niedzieli.

  W środę Thunberg apelowała do polityków i przedsiębiorców o szybkie, a zarazem konkretne decyzje w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Wezwała też do ustalania krótkich terminów dla planów redukcji wydobycia i zużywania paliw kopalnych.

  W czwartek organizacja Fridays for Future ("Piątki dla Przyszłości"), której nieformalną liderką jest Thunberg, wezwała do masowego udziału w piątkowym proteście na terenie madryckich targów Ifema, gdzie odbywał się COP25. W komunikacie aktywiści napisali, że są zawiedzeni dobiegającą końca konferencją klimatyczną, na której podjęte "negocjacje okazały się bezowocne". Właśnie to było przyczyną niefortunnie użytych słów.

  - Światowi przywódcy wciąż próbują uciec od swoich obowiązków, ale musimy dopilnować, by tego nie robili. Musimy dopilnować, aby zostali postawieni pod ścianą i żeby wykonywali swoją pracę, by chronić naszą przyszłość - brzmiała jej wypowiedź Thunberg podczas piątkowej akcji w Turynie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • dzieci?
  Jak juz dzieci zaczynajom sie wtracac do polityki to znaczy politycy nic nie warci ten caly swiat to juz dno.
  ~koza /2019-12-16 09:22
 • Niemazaco
  Nie ma za co przepraszać. Każdy inteligenty człowiek rozumie znaczenie tej wypowiedzi.
  ~Dr Zuo /2019-12-15 22:55
 • kultura równości
  Nie żadna Greta przeprosiła, tylko ci, którzy mówią jej ci i jak ma robić i mówić; nie Greta Napisała na Twitterze, ale osoba(y), która prowadzi jej społecznościówki.
  slavk0 /2019-12-15 22:05
 • Przepraszac, musi tylko ignorantow nie znajacych angielskiego
  Tylko Polakom i innym nieukom "postawienie kogos pod murem kojarzy sie z egzekucja. W swiecie anglosaslkim “put them against the wall” oznacza raczej przyparcie kogos do muru, pozostawienia go bez mozliwosci wymigania sie"....
  ~Yankee2 /2019-12-15 18:45
 • Przeprosiny?
  Nie było za co przepraszać - miała rację.
  ~Donald11 /2019-12-15 17:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Napływa ciepłe i suche powietrze polarne morskie z południowego zachodu....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...