Informacje
 • Gwałtowna pogoda i zmiany klimatu zagrażają żółwiom. "Straciliśmy wiele gniazd"

  12-09-2020 20:56 Naukowcy biją na alarm
  Zmiany klimatu zagrażają żółwiom na Cyprze Foto: Reuters | Video: Reuters

  Przed żółwiami morskimi, wylęgającymi się na cypryjskich plażach i walczącymi, by doczołgać się do morza, stoją kolejne zagrożenia. Jak twierdzą naukowcy, są nimi coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe spowodowane zmianami klimatu.

  Żółwie morskie na Cyprze zagrożone są od dziesięcioleci przez rozwój turystyki i sieci rybackich. Według przedstawicieli stowarzyszenia Medasset, chroniącego żółwie w obrębie Morza Śródziemnego, zmiany klimatyczne spowodowały podniesienie się poziomu mórz oraz częstsze i gwałtowniejsze sztormy, zagrażające gniazdom żółwi.

  - Ten rok jest trochę dziwny z powodu zmian klimatycznych, które obserwujemy przy bardzo, bardzo dziwnej pogodzie - powiedziała w rozmowie z Agencją Reutera biolożka morska Myroulla Hadjichristoforou, odpowiedzialna za program ochrony żółwi morskich w Departamencie Rybołówstwa Cypru. - Mieliśmy bardzo, bardzo ekstremalne zjawiska klimatyczne, silny wiatr, duże fale zalewające plaże i myślę, że straciliśmy wiele gniazd - dodała.

  Zamiast raz czy dwa razy w ciągu całego lata, jak to zwykle bywa, teraz co dwa tygodnie, a czasami nawet co tydzień, obserwowano bardzo wzburzone morze.

  Skutki zmian klimatu

  Sztuczne światło dezorientuje małe żółwie, ale ryzykiem dla nich jest także śmierć w pełnym słońcu lub zjedzenie przez lisy. A nawet jeśli uda im się dotrzeć do morza, padają one ofiarami ptaków i ryb.

  Zmiana temperatury wpływa też na płeć żółwia - kiedy jest cieplej, wylęga się więcej samic. Ale wysokie wartości temperatury mogą również utrudniać wylęganie się jaj. Nawet jeśli ich gniazda na plaży pozostają nietknięte, niewiele z nich przeżywa coroczną mękę, by bezpiecznie przedostać się do morza.

  - Z każdego tysiąca małych żółwi, które wypłyną w morze, jeden lub dwa przeżyją, aby osiągnąć dojrzałość i wrócić na plażę, gdzie się urodziły i złożyć jaja - powiedziała Hadjichristoforou.

  Na Cyprze żyją dwa zagrożone gatunki żółwi - żółw zielony oraz Karetta. Dzięki działaniom ochronnym w tym kraju doprowadzono do zwiększenia liczby gniazd żółwi do około dwóch tysięcy. Jeszcze przed czterema dekadami było ich zaledwie 300.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...