Informacje
 • Hawajska wyspa zniknęła z powierzchni Ziemi. Zmiótł ją huragan

  24-10-2018 21:04 Jak groźna może być pogoda
  Huragan zniszczył hawajską wyspę East Island Foto: United States Fish and Wildlife Service | Video: United States Fish and Wildlife Service

  Siła gwałtownego huraganu Walaka była tak duża, że sprawiła, iż hawajska wyspa East Island zniknęła z powierzchni Ziemi. Naukowcy przestrzegają - wraz z ocieplającym się klimatem takich zdarzeń może być więcej.

  Zdjęcia satelitarne hawajskiej wyspy East Island udostępnione przez Służbę Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (FWS) pokazały, że hawajska wyspa East Island została praktycznie zmyta z powierzchni Ziemi - znalazła się pod wodą. Wszystko za sprawą jednej z najbardziej obfitych powodzi spowodowanych przez huragan Walaka, który nawiedził Hawaje na początku października.

  Niszczyciel wysp

  Zdjęcia amerykańskich służb pokazują, jak dramatyczne w skutkach mogą być w przyszłości tego typu gwałtowne zjawiska atmosferyczne dla innych terenów. Wzrost poziomu wód w morzach spowodowany ociepleniem klimatu to jedno z głównych zagrożeń dla tak małych i nisko położonych wysp jak East Island.

  - W pewnym momencie pomyślałem: "o mój Boże, nie ma jej" - powiedział lokalnym mediom Chip Fletcher z Uniwersytetu na Hawajach.

  East Island była ważna dla lokalnego ekosystemu wraz z niedaleko położoną wyspą Tern Island, którą również zniszczył huragan. Zamieszkiwały ją zagrożone gatunki takie jak foki mniszki, a także żółwie zielone. Zwierzęta te straciły miejsca lęgowe. Naukowcy nadal szacują, jak jeszcze zniszczenie wyspy może wpłynąć na lokalny ekosystem, ale już teraz wiadomo, że straty są bardzo poważne.

  - Niektóre gatunki są odporne, ale tylko do pewnego stopnia - powiedział biolog Charles Littnan z Narodowej Administracji do spraw Atmosfery i Oceanu (NOAA).

  Zagrożenie dla ekosystemu

   

  East Island była małą wyspą o długości jednego kilometra i szerokości 120 metrów i należała do French Frigate Shoals, który jest największym atolem Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich.

  - Tego typu przypadków wraz z ociepleniem klimatu będzie więcej - przyznał Fletcher w rozmowie z portalem Huffington Post.

  Fletcher już wcześniej podejrzewał, że w związku z podnoszeniem się poziomu wody w oceanie, wyspie East Island grozi zniknięcie z powierzchni Ziemi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • trudno
  Jak ludzie nie przystosują się do zmian klimatu, to skończą jak liczne gatunki, które wymarły w czasach niezliczonych epizodów masowego wymierania... P.S. Od około 65 do około 34 mln lat temu średnia temperatura na ziemi była wyższa o 8 stopni niż obecnie - biegun północny nie był pokryty lodem, na Antarktydzie i Grenlandii nieliczne lodowce w górach...
  lastanetaarion /2018-10-25 08:33
 • Hel
  Całe szczęście Hel nie jest wyspą, więc mu nic nie grozi.
  ~C2H5OH /2018-10-25 08:26
 • Tern Island
  Bardzo niedobrze bo na Tern Island znajdował się pas startowy i baza armii amerykańskiej... a taka była ładna, amerykańska.
  ~eX2theZ /2018-10-24 21:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...