Informacje
 • Honey - samotny delfin

  28-08-2018 13:36 Wegetuje w opuszczonym japońskim oceanarium

  Los delfina, wielu pingwinów, gadów i ryb z niszczejącego parku wodnego w Japonii wywołały w tym tygodniu protesty. Ekolodzy i zwykli Japończycy chcą uratować zwierzęta.

  Park morski Inubosaki, położony w mieście Choshi (prefektura Chiba) w Japonii, został zamknięty w styczniu tego roku. Powodem był znaczny spadek liczby osób odwiedzających to miejsce po trzęsieniu ziemi i awarii elektrowni atomowej w 2011 roku. W oceanarium wciąż jest Honey - samica delfina butlonosego, która została złapana w 2005 roku w pobliżu miejscowości Taiji, znanej z corocznego polowania na delfiny.

  - W parku znajdują się Honey, 46 pingwinów, a także setki ryb i gadów - informował przedstawiciel departamentu ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt z prefektury Chiba. Wcześniej w parku były także cztery inne delfiny, ale już nie żyją.

  W bardzo złym stanie

  Pracownicy regularnie karmią zwierzęta, ale zdjęcia i filmy zrobione przez ekologów w marcu i sierpniu ukazują delfina unoszącego się w maleńkim basenie w pustym obiekcie. Skóra na jego plecach jest popękana. Na innym nagraniu widać pokryte kurzem pingwiny siedzące na stercie gruzu.

  - Honey jest symbolem zarówno problemów parków morskich, jak i praktyk myśliwskich w Taiji - powiedziała Akiko Mitsunobu, szefowa Centrum Praw Zwierząt (Animal Rights Center). - Kiedy poszliśmy sprawdzić jej stan zdrowia, wykazywała oznaki stresu - dodała.

  Próba skontaktowania się urzędników miejskich z Choshi z właścicielami parku nie powiodła się.

  Okrutna tradycja

  Życie delfinów i ich masowe zabijanie w zatoce Taiji pokazuje nagrodzony Oscarem dokument zatytułowany "The Cove". Kupowanie delfinów z tej zatoki przez japońskie oceanaria było przedmiotem ostrej krytyki po premierze filmu. Polowanie na delfiny polega tam na zagonieniu setek osobników do zatoki i zablokowaniu im drogi ucieczki. Część z nich jest sprzedawana do delfinariów, inne są zabijane na mięso. Japońskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Oceanariów od tamtego czasu przestało kupować delfiny z Taiji.

   Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski napłynie powietrze z Afryki i za kilka dni może być u nas aż 27 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Leonore znad Rosji....