Informacje
 • Humberto przybrał na sile i stał się huraganem

  16-09-2019 08:14 Niesie porywisty wiatr i ulewne deszcze
  Irlandia po burzy Lorenzo Foto: Reuters, NOAA | Video: ENEX

  Burza tropikalna Humberto na Oceanie Atlantyckim przekształciła się w huragan i w ciągu najbliższych 48 godzin będzie przybierać na sile - podało amerykańskie centrum do spraw huraganów. Żywioł znajduje się 1260 kilometrów na zachód od Bermudów.

  Humberto ma obecnie pierwszą, najniższą, kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wiatr w huraganie wieje ze średnią prędkością 65 kilometrów na godzinę, w porywach do 120 km/h. Żywioł przemieszcza się na północny wschód z prędkością pięciu kilometrów na godzinę, co oznacza, że oddala się od amerykańskiego wybrzeża i Bahamów.

  Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (National Hurricane Center) w niedzielę późnym wieczorem ostrzegło, że na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych oraz na północnym zachodzie Bahamów Humberto przyniesie porywisty wiat. Przez kilka dni będzie on wywoływał wysokie fale. Służby meteorologiczne apelują do plażowiczów o ostrożność.

  Zdewastowane po Dorianie

  1 września rozpoczęła się niszczycielska wędrówka Doriana. Żywioł uderzył w Bahamy z najwyższa, piątą, kategorią w skali Saffira-Simpsona. W porywach rozpędzał się do ponad 300 kilometrów na godzinę.

  Jak podał premier Bahamów Hubert Minnis, liczba ofiar śmiertelnych wynosi 50 osób, jednak wszystko wskazuje na to, że bilans jeszcze wzrośnie - nieznany jest los około 1300 osób. Służby ratunkowe koncentrują się na poszukiwaniach. Starają się też zapewnić żywność, wodę i azyl dla tych, którym udało się przetrwać. Według relacji ratowników ludzie szukają schronienia w swoich zniszczonych domach.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...