Informacje
 • Huragan Humberto rośnie w siłę.
  Na jego drodze znajdują się Bermudy

  17-09-2019 17:32 Ma drugą kategorię w skali Saffira-Simpsona
  Irlandia po burzy Lorenzo Foto: NOAA NWS National Hurricane Center | Video: ENEX

  Przybrał na sile i ma teraz drugą kategorię w rosnącej, pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Huragan Humberto niesie wiatr wiejący ze średnią prędkością 155 kilometrów na godzinę. W ciągu kilkudziesięciu godzin może zagrozić Bermudom.

  Humberto przemierza wody Oceanu Atlantyckiego. Według Narodowego Centrum Huraganów (NHC) we wtorek około godziny 17 polskiego czasu huragan znajdował się w odległości 845 kilometrów od Bermudów. Żywiołowi towarzyszy wiatr o średniej prędkości 155 kilometrów na godzinę. To oznacza, że ma on obecnie drugą kategorię w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Przesuwa się na północny wschód z prędkością 13 km/h.

  "Humberto jest dużym huraganem" - podało NHC w najnowszym komunikacie.

  Zagraża Bermudom

  Według danych amerykańskich meteorologów huragan w ciągu najbliższych 36 godzin przybierze na sile i stanie się groźnym huraganem - jego siła wzrośnie do trzeciej kategorii w skali Saffira-Simpsona, a maksymalna średnia prędkość wiatru może osiągać powyżej 178 km/h.

  Do Bermudów dotrzeć ma w środę wieczorem lokalnego czasu. Według synoptyków nie uderzy bezpośrednio w wyspy. Przejdzie w niewielkiej odległości, na północ od nich, jednak przyniesie tam gwałtowną pogodę. Prognozowane są opady deszczu do 100 litrów na metr kwadratowy, a miejscami nawet do 150 l/mkw. Obowiązują ostrzeżenia pogodowe.

  Wcześniej Humberto przyniósł opady deszczu rzędu 50 l/mkw. w regionie północno-zachodnich Bahamów, w które na początku września uderzył huragan Dorian.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...