Informacje
 • Intensywne opady śniegu, a w Makarskiej wiatr o prędkości 200 km/h

  29-12-2014 20:51 Porywy osiągają prędkość do 200 km/h

  Opady śniegu i silne porywy wiatru kolejny dzień uprzykrzają życie kierowcom na chorwackich drogach. Wiele dróg jest zablokowanych, a synoptycy ostrzegają, że to nie koniec.

  Temperatura w nocy z niedzieli na poniedziałek spadła do -16 st. C. Poza tym wieje silny wiatr. Najsilniejszy poryw zmierzono w Makarskiej, prędkość wiatru w tym miejscu osiągnęła 200 km/h. Podmuchy uszkodziły wiele budynków. Strażacy w tym regionie interweniowali wiele razy.

  Trudne warunki

  Drogowcy z powodu złych warunków zamknęli wiele dróg, między innymi odcinek autostrady łączący Rijekę i Zagrzeb. Kierowcy samochodów ciężarowych na drodze do Rijeki czekają na parkingu. Trasa ta została zamknięta dla ruchu ciężarowego. Samochody osobowe powinny być wyposażone w opony z łańcuchami. Drogowcy apelują, żeby przesunąć zaplanowaną podróż.

  Dobre warunki na drogach są w Gorskim Kotarze, na Istrii, w Lice, Dalmacji, Slawonii oraz w środkowej i północno-zachodniej Chorwacji .

  Śnieżna niedziela

  W niedzielę w miejscowości Arznao spadło 90 cm białego puchu, w Imotski leży 30 cm. W Zagrzebiu, Bjelovarze, Krapinie, Varazdinie napadało około 20 cm, a w Kutinie, Sisaku, Karlovacu, Osijeku i w Rijece do 10 cm.

  W Kninie ogłoszono czerwony alert pogodowy. Synoptycy przewidują, że na tym obszarze pokrywa śnieżna wzrośnie o 15 cm, a nawet 30 cm.

  Brak energii elektrycznej

  W niedzielę śnieg pozbawił wiele gospodarstw energii elektrycznej. Przerwy w dostawie prądu po nocnych opadach występowały w Arzano, Svibie, Taborze, Poljice, Runovici, Zmijavici oraz w Imotski.

  Zimowe prognozy

  Zimowa aura utrzyma się w Chorwacji do Nowego Roku. Poza opadami śniegu mieszkańcom kraju doskwierać będzie w najbliższych dniach silny wiatr oraz niska temperatura.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • BYLE DO LIPCA
  mam nadzieję, żę do lipca śniegi stopnieją bo się wybieram
  ~fulmen666 /2015-01-12 20:30
 • Kraj
  No i to jest świetny kraj, 2 strefy klimatyczne, nad morzem ciepełko, w reszcie kraju 4 pory roku, zimka świetna, więc na narciochach można śmigac ;) Kraj wręcz idealny!!

  @dół: Trzymam kciuki!
  ~Croat /2014-12-29 23:35
 • w zasięgu marzeń
  Jak będę miał kilka milionów na koncie to zbuduję tam dom i przeniosę się tam na stałe. Trzymajcie za mnie kciuki.
  ~Mario /2014-12-28 23:06
 • Ale oni mają dwie strefy klimatyczne!
  Nad morzem nie ma śniegu! W Splicie woda w morzu 15 a w Dubrowniku 16 st.!!!, Knin i Imotski to górskie miejscowości!!!
  ~zed /2014-12-28 18:34
 • ogrzewanie
  No nie przesadzajmy, Chorwacja to nie tylko wybrzeże. Tam ogrzewania nie ma rzeczywiście, ale w głębi kraju, tzn mówię tu o Zagrzebiu, Osijeku, tam klimat jest bardzo podobny do polskiego. Więc w domach na pewno ogrzewanie mają ;)
  ~Chorwat /2014-12-28 18:21

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami ciepły tydzień, a na przełomie maja i czerwca może być wręcz gorąco....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Axel znad Czech. ...