Informacje

 • Ischia: przed klęską żywiołową raj na ziemi

  22-08-2017 11:41

  Zobacz, jak wyglądała przed trzęsieniem ziemi

  Zamek Aragoński to jeden z wielu cudów Ischii

  Foto: Shutterstock; Film: Shutterstock

  Ischia, która 21 sierpnia doświadczyła trzęsienia ziemi, cieszy się renomą turystycznego raju. Ta wysepka zawdzięcza to swojej historii, faunie i florze, a także ożywionej działalności kulturalnej.

  Ischia to rajska wyspa na Morza Tyrreńskim. Malownicze plaże, wszechobecna włoska kultura, majestatyczny gmach Zamku Aragońskiego i znakomita kuchnia to tylko niektóre z atrakcji, które ściągały tu turystów z całego świata. Nad wyspą góruje szczyt Epomeo, a wokół wyspy rozciągają się wody Zatoki Neapolitańskiej.

  Trzęsienie ziemi 21 sierpnia zmieniło ten raj w prawdziwe piekło. Kamienice runęły, a pod turystami i mieszkańcami zapadł się grunt.

  Dlaczego tyle osób szukało tu odpoczynku od codziennych trosk?

  Zamek Aragoński

  Ta wysepka - poza termami i lazurem otaczających ją wód - ma wyjątkowo ciekawą historię. Pierwsze termy i uzdrowiska założyli tu już starożytni Grecy i Rzymianie, a piękno wyspy opisywał Wergiliusz. W renesansie odkryli je na nowo zarówno Włosi, jak i przejezdni możni, a w XIX wieku Ischia stała się azylem dla twórców i turystów.

  Choć wysepka nie imponuje rozmiarami, robi wrażenie. Wśród budowli wyróżniają się Zamek Aragoński i przerzucony do niego most Ischia Ponte. Po drugiej stronie mostu znajduje się Ischia Porte, gdzie zatrzymują się na kawę mieszkańcy i turyści. W miasteczku znajduje się też wiele zabytkowych kościołów, między innymi okazały gmach Soccorso. Turyści odwiedzają XV-wieczną wieżę Torre di Michelangelo, gdzie - według pogłosek - Michał Anioł spotykał się ze swoją kochanką.

  O pięknie Ischii decyduje nie tylko architektura, ale też oferta wypoczynkowa - rozległe plaże i przejrzyste wody Morza Tyrreńskiego, a także liczne gatunki flory i fauny. W pobliskich wodach pływa aż siedem gatunków morskich ssaków.

  Wyspa słynie ze swoich źródeł leczniczych i term, do których zaliczają się m.in. Sorgeto, Nitrodi i Cavascura.

  Ważny ośrodek kulturalny

  Poza historycznym i przyrodniczym bogactwem, Ischia cieszy się renomą jako sanktuarium artystów. Mieszkający tu przed śmiercią reżyser Luchino Visconti patronował powstawaniu kolejnych festiwali oraz kin, które do dziś stanowią o ofercie kulturalnej wyspy. To dzięki postaci wybitnego włoskiego reżysera wysepka otworzyła też podwoje dla aktorów i malarzy, którzy szukali tu natchnienia i zarobku. Zatrzymali się tu także Pascal Quignard, Truman Capote, Henrik Ibsen i W. H. Auden, a sama wyspa służyła jako sceneria do słynnej "Kleopatry" z Elizabeth Taylor oraz filmu "Avanti!" Billy'ego Wildera.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wyspa
  Duza tragedia i smutek.Niestety podczas trzęsień giną ludzie.Przykre.Tylko jedno sprostowanie.obecnie nigdzie na Ziemi nie ma raju dlaczego?Gdyz wszędzie są szpitale i cmentarze.
  ~real /2017-08-22 14:44
 • bez przesady
  jaka kleska zywiolowa? lekkie trzesienie ziemii... bez przesady!
  ~anna /2017-08-22 11:56

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...