Informacje
 • Jak policzyć tysiące żółwi? Znaleźli lepszy sposób niż malowanie pasków na grzbietach

  11-06-2020 09:06 W okolicach wyspy Raine
  Naukowcy odkryli drugi gatunek żółwia matamata Foto: ENEX | Video: Naturmuseum Senckenberg

  Australijscy badacze dzięki niekonwencjonalnej metodzie mogli dokładnie policzyć kolonię żółwi, jaka pojawiła się w okolicach wyspy Raine leżącej w Parku Morskim Wielkiej Rafy Koralowej. Okazało się, że wcześniejsze szacunki były mocno zaniżone.

  Materiał nagrano w grudniu 2019 roku. Jego celem miało być dokładne określenie populacji żółwi zielonych na wyspie Raine, położonej w Parku Morskim Wielkiej Rafy Koralowej.

  - Wyniki badań, które opublikowaliśmy 8 czerwca, wskazały, że nagrania z drona to jedna z najskuteczniejszych metod liczenia populacji - powiedział koordynator projektu dr Andrew Dunstan z Departamentu Środowiska w australijskim stanie w Queensland.

  Według Zarządu Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej w obrębie terytorium żyje sześć gatunków żółwi, ale największą liczebnością cieszą się żółwie zielone. Region zamieszkują dwa stada: południowe i północe. To drugie przemieszcza się pomiędzy wyspą Raine a wyspą Moulter Cay, a średnia roczna populacja lęgowa wynosi 30 tysięcy samic.

  Wcześniej się mylili

  Sposób przeprowadzenia badań z powietrza jest następstwem wcześniejszych, bardziej uciążliwych prób liczenia populacji.

  - Wcześniej malowaliśmy policzonym, gniazdującym na plaży osobnikom, biały pasek na grzbietach. Używaliśmy nietoksycznej farby, która zmywała się po kilku dniach - mówił Dunstan. - Z wody staraliśmy się liczyć te pomalowane i niepomalowane, ale jako że wzrok przyciągały te z białym paskiem, mieliśmy mniejszą dokładność. Dokładne zliczenie tysięcy żółwi z małej łodzi przy niesprzyjającej pogodzie było dość trudne - tłumaczył.

  Dzięki analizie każdej klatki z filmu nagranego dronem obliczono, że całkowita populacja, która gniazdowała na wyspie w grudniu 2019 roku, wynosiła 64 tysiące osobników. Gdy naukowcy porównali szacunkowe wysokości z obu metod, okazało się, że wcześniejsze sposoby liczenia dawały mocno zaniżone wyniki.

  Teraz naukowcy cieszą się, że to, co wcześniej zajmowało wielu dużo czasu, może być wykonane szybciej i dokładniej. Nowe obliczenia mają pozwolić projektowi ochrony gatunku żółwia zielonego na wyspie Raine na uwzględnienie liczebności osobników przy przebudowie plaż do gniazdowania.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...