Informacje
 • Japonia: jedna osoba zaginiona,
  ponad 100 tysięcy ewakuowanych

  10-09-2015 10:00 Powódź sprowadziła burza tropikalna Etau

  Ulewne deszcze, związane z burzą tropikalną Etau, przechodzą od środy nad wschodnią Japonią. Rzeki występują z brzegów, dochodzi do podtopień i osunięć ziemi. Władze poinformowały w czwartek o jednej osobie uznanej za zaginioną na północ od Tokio, a setki tysięcy należy ewakuować.

  Rzeka Kinugawa w czwartek przerwała wały wokół miasteczka Joso, w prefekturze Ibaraki, ok. 50 km na północny wschód od Tokio. Wielka fala zalała tę 65-tysięczną miejscowość, niszcząc domy i samochody. Ratownicy w śmigłowcach ściągali mieszkańców z balkonów.

  Zaginiona kobieta

  W mieście Kanuma, w prefekturze Tochigi, ratownicy wciąż szukają 63-letniej kobiety. Mogła zginąć pod zwałami błota, które zalało jej dom. W wyniku osunięcia ziemi zniszczonych zostało tam kilkanaście domów.

  Alerty pogodowe

  Krajowa agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenia dla najbardziej dotkniętych żywiołem prefektur Tochigi i Ibaraki. Według lokalnych meteorologów spadło tam nawet do 50 l/mkw. wody w ciągu 24 godzin. Deszcze wywołała m.in. burza tropikalna Etau, która przeszła w środę nad środkową Japonią.

  - Nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy burz na taką skalę. Stanowią one bezpośrednie zagrożenie - powiedział na konferencji prasowej przedstawiciel agencji meteorologicznej Takuya Deshimaru.

  Ponad 100 tys. ewakuowanych

  Według lokalnych mediów w prefekturze Tochigi 90 tys. osób otrzymało nakaz ewakuacji, a kolejnym 80 tys. zalecono, by opuściły domy. W Ibaraki nakaz ewakuacji objął 20 tys. ludzi.

  Władze zaleciły w środę także setkom tysięcy osób w innych regionach, w tym w niektórych dzielnicach Tokio, by opuścili domy.

  Z powodu deszczy zakłócony jest ruch pociągów we wschodniej i północno-wschodniej Japonii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Austrii przemieści się nad Niemcy, a strefa opad...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...