Informacje
 • Jeden cyklon za drugim.
  Na oceanach dużo się dzieje

  08-09-2018 20:00 Huragany, burze i depresje tropikalne
  Huragan Lane Foto: NASA Worldview | Video: Reuters

  Trwa sezon huraganowy na Atlantyku i Oceanie Spokojnym. Depresje tropikalne, burze, huragany - dokładnie widać je na zdjęciach satelitarnych.

  Burza tropikalna Florence, która znajduje się na Oceanie Atlantyckim przybiera na sile. Jak informuje amerykańskie Centrum Ostrzegania przed Huraganami (NHC), już w poniedziałek ma stać się huraganem czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. W sobotnie popołudnie znajdowała się w odległości 1350 kilometrów na południowy wschód od Bermudów. Wiar wieje w niej ze średnią prędkością 105 kilometrów na godzinę.

  Burze i depresje tropikalne na Atlantyku

  Również na Atlantyku pojawiła się burza tropikalna Helene. W sobotę po południu znajdowała się w odległości 530 kilometrów na południowy wschód od Wysp Zielonego Przylądka. Towarzyszący jej wiatr wieje ze średnią prędkością 75 kilometrów na godzinę.

  W pobliżu Helene zlokalizowana jest depresja tropikalna, roboczo nazwana numerem dziewięć (Nine), która przemieszcza się na północny zachód z prędkością 10 kilometrów na godzinę. Towarzyszący jej wiatr wieje z maksymalną prędkością 75 km/h.

  Na zdjęciu satelitarnym widać również słabnącego Gordona, który zniknął w sobotnie popołudnie. Wcześniej Gordon był burzą tropikalną i nie osiągnął statusu huraganu, ponieważ nie przekroczył prędkości 119 kilometrów na godzinę, co stanowi wartość minimalną, żeby można było nazwać go huraganem. Pomimo to dał się we znaki niektórym Amerykanom. Podtopienia wystąpiły w Dauphin Island, mieście portowym w Alabamie i w Jackson w stanie Missisipi.

  Ocean Spokojny

  Na Oceanie Spokojnym także występują cyklony tropikalne. Jednym z nich jest huragan Olivia, który w sobotę po południu znajdował się w odległości 1930 kilometrów od Honolulu. Towarzyszy mu silny wiatr osiągający w porywach prędkość 185 kilometrów na godzinę. Porusza się na północny zachód z szybkością 24 km/h. Do Hawajów już jako burza tropikalna ma dotrzeć w czwartkowy wieczór.

  Przez Pacyfik sunie również burza tropikalna Norman. W sobotnie popołudnie znajdował się w odległości około 615 kilometrów od Honolulu. Żywioł stracił na sile. Wcześniej był huraganem trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

  W zachodniej części Oceanu Spokojnego również nie jest spokojnie. W odległości około 1650 kilometrów na wschód od Guam, wyspy w Mikronezji, znajduje się burza tropikalna Mangkhut. Towarzyszy jej wiatr wiejący ze średnią prędkością 85 km/h. Do wyspy Guam - według prognoz - ma dotrzeć w poniedziałek już jako tajfun.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...