Informacje
 • Jeden weekend, kilkadziesiąt tornad. "Mieliśmy konary drzew w domach"

  20-05-2019 11:18 Potężne zniszczenia w Stanach Zjednoczonych
  Zdewastowane gospodarstwo w stanie Nebraska Foto: ENEX | Video: Reuters

  W weekend w Stanach Zjednoczonych pogoda była bardzo niebezpieczna. Od piątku do niedzieli rano przez pięć stanów przeszło kilkadziesiąt tornad. W wielu regionach pojawiły się powodzie błyskawiczne i poważne zniszczenia.

  Od piątku do niedzieli rano w stanach Nebraska, Kansas, Oklahoma, Teksas i Luizjana zarejestrowano co najmniej 36 tornad. Gwałtowna pogoda spowodowała wiele zniszczeń.

  "To cud"

  W Luizjanie szczególnie niebezpiecznie było w niedzielę rano. Przez stan przeszły silne burze i tornado. Kilka budynków zostało poważnie uszkodzonych. Połamane konary spadając zrywały linie energetyczne. Najbardziej zniszczone jest miasto Ville Platte.

  - Mieliśmy konary drzew w domach, w sypialniach, ale na szczęście ludzie pouciekali, więc nikt nie został ranny. To cud - powiedziała burmistrz miasta Jennifer Vidrine.

  Mnóstwo zniszczeń w Teksasie i Oklahomie

  W sobotę rano gwałtowna pogoda zniszczyła blisko sto budynków w mieście Abilene w stanie Teksas. Podobnie było w San Angelo. Lokalne zastępy straży pożarnej ostrzegały kierowców, aby unikali poruszania się po okolicy. Największym zagrożeniem dla ruchu drogowego były zalegające gruzy i połamane słupy wysokiego napięcia. W niektórych regionach wystąpiły także powodzie błyskawiczne.

  Również w mieście Ballinger pojawiły się poważne zniszczenia. Najbardziej ucierpiały budynki stadionu baseballowego, wieży ciśnień oraz kilka domów.

  Opady doprowadziły do powodzi błyskawicznej na autostradzie na wysokości Dallas. Setki pojazdów nie mogły przejechać przez zalany teren. Część kierowców porzuciła swoje auta.

  Odwołano blisko 500 lotów z Portu lotniczego Dallas-Fort Worth, ponad 550 było opóźnionych. Podobnie było na lotnisku Dallas-Love.

  W stanie Oklahoma w mieście Geronimo tornado zniszczyło budynki mieszkalne. Kilka osób doznało drobnych obrażeń. W regionie wystąpiły także powodzie błyskawiczne, które skomplikowały dojazdy służb ratunkowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy
  Pora się nawrócić
  ~n46ihy /2019-05-20 22:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...