Informacje

 • Jedna osoba nie żyje, są ranni. Trzęsienie ziemi w Turcji i Grecji

  12-06-2017 21:45

  Trzęsienie o magnitudzie 6.3 przy wybrzeżu Turcji

  W poniedziałek ziemia zadrżała w regionie Morza Egejskiego. W Turcji i Grecji trzęsienie spowodowało spore zniszczenia. Jedna osoba zginęła na wyspie Lesbos.

  Na skutek wstrząsów zadrżały budynki w tureckiej prowincji Izmir. Trzęsienie odczuto także na greckich wyspach Samos i Lesbos, a także w Atenach.

  Na Lesbos kobieta została przygnieciona przez dach swojego domu i zmarła, jak podały lokalne władze. Około 10 osób odniosło obrażenia. Uszkodzona została wieża jednego z kościołów, popękało wiele budynków. Ludzie wybiegli w przerażeniu na ulice. W kilku miejscach osunęła się ziemia, blokując drogi. Mieszkańcom doradza się, by pozostali na zewnątrz do czasu sprawdzenia, czy budynki, w których mieszkają, są bezpieczne. W najbardziej dotkniętym rejonie wyspy wokół miejscowości Plomari mają powstać miasteczka namiotowe dla tych, którzy nie będą mogli wrócić do domów

  Wstrząsy w Izmirze

  W Turcji wstrząsy były mocno odczuwalne.

  - Trzęsienie było okropne, wszystko w mojej klinice zaczęło się dziko trząść. Wybiegliśmy na zewnątrz z pacjentami - opowiadał tureckiej telewizji Didem Eris, dentysta z dystryktu Karisyaka w Izmirze. - Jesteśmy tu przyzwyczajeni do trzęsień, ale to było inne. Pomyślałem sobie, ze zginiemy - dodawał.

  Pojawiają się często

  Źródło wstrząsów znajdowało się na Morzu Egejskim, około 84 km na północny zachód od Izmiru. Na tym obszarze niewielkie trzęsienia są niemalże codziennością. Te większe mają zabójcza siłę. W październiku 2011 roku jedno z nich zabiło 600 osób we wschodniej prowincji Van. W 1999 roku dwa potężne trzęsienia pozbawiły życia 20 tysięcy osób na północnym zachodzie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • xxx.
  Bedzie wiecej chleba.
  jan_sobczak /2017-06-12 20:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

Ciepłe powietrze wypchnie z Polski zimno. ...