Informacje
 • Jesteście nawet w Chinach.
  Zjawiskowa pełnia na Waszych zdjęciach

  31-01-2018 15:11 Zobacz materiały Reporterów 24
  Zjawiskowa pełnia Księżyca nad Los Angeles Foto: yutao/Kontakt 24 | Video: Reuters TV

  Ostatni dzień stycznia przyniósł miłośnikom astronomii niezwykłą okazję do podziwiania nieba. Księżyc jest "krwawy", zaćmiony, "niebieski", a do tego w superpełni. W Polsce niestety nie mogliśmy oglądać kulminacji tych zjawisk, ale Reporterzy 24 są między innymi w Chinach, skąd wysłali nam zdjęcia.

  Niezwykłą kombinację NASA określiła jako "Super Blue Blood Moon" co można przetłumaczyć jako "superpełnia niebiesko-krwawego Księżyca". Każde z tych zjawisk osobno zdarza się dość rzadko. Ich równoczesne wystąpienie to zaś kwestia około 150 lat - konkretnie 152.

  Według Kanonu Zaćmień (to pochodzący z XIX wieku spis zaćmień Słońca i Księżyca, opracowany przez austriackiego astronoma i matematyka Theodora von Oppolzera), ostatni raz ludzkość miała okazję obserwować całkowite zaćmienie niebieskiego Księżyca 31 marca 1866 roku.

  Czytaj więcej o tym zjawisku.

  Gdzie można obserwować zaćmienie?

  Dla miłośników astronomii w naszym kraju mamy jednak złą wiadomość: dzisiejsze zaćmienie, trwające godzinę i 16 minut, mogły najlepiej obserwować osoby przebywające we wschodniej Azji, Nowej Zelandii i Australii. Obserwatorzy w Polsce niestety nie zobaczyli całego przebiegu zjawiska, lecz tylko jego końcówkę.

  Dokładne momenty poszczególnych etapów dzisiejszego zaćmienia w czasie obowiązującym zimą w Polsce (czas środkowoeuropejski) są następujące: początek zaćmienia półcieniowego o godz. 11.51, początek zaćmienia częściowego o godz. 12.48, początek zaćmienia całkowitego o godz. 13.52, maksimum zaćmienia o godz. 14.31, koniec zaćmienia całkowitego o godz. 15.08, koniec zaćmienia częściowego o godz. 16.11, koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 17.08.

  Zobaczcie zdjęcia, które otrzymaliśmy na Kontakt 24:

  Już we wtorkowy wieczór wysyłaliście nam także zdjęcia Księżyca, widzianego w Polsce:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...