Informacje
 • Julen wpadł do odwiertu, szukali go dwa tygodnie. Opublikowano wyniki autopsji

  16-04-2019 09:35 Do tragicznego wypadku doszło w styczniu
  Julen wpadł do odwiertu w połowie stycznia Foto: Reuters | Video: Reuters Archiwum

  W połowie stycznia przeżywaliśmy akcję wydobycia 2,5-rocznego Julena, który wpadł do wąskiego odwiertu w okolicach hiszpańskiej Malagi. Po niemal dwóch tygodniach akcji wyciągnięto jego ciało. W poniedziałek hiszpańskie służby medyczne opublikowały wyniki autopsji chłopca. Z dokumentu wynika, że dziecko zmarło 50 minut po upadku.

  Wyniki autopsji kończą ostatecznie spekulacje mediów na temat bezpośredniego powodu śmierci chłopca, który 13 stycznia wpadł do ponad 70-metrowej dziury. Próby wyciągnięcia Julena okazały się nieskuteczne. Ratownikom dopiero 26 stycznia udało się dotrzeć do ciała chłopca.

  Nie spuszczony kilof a upadek

  Ekspertyza medyczna będzie ważnym elementem procesu sądowego prowadzonego z urzędu przeciwko właścicielowi nieruchomości, na której doszło do wypadku.

  Zaprzyjaźniony z rodzicami Julena mężczyzna, który wiedział o istnieniu głębokiej dziury po odwiercie, podczas jednej z rozpraw zarzucał ekipie ratowniczej niewłaściwe działania podczas prób wyciągnięcia dziecka. Twierdził, że prawdopodobną przyczyną śmierci chłopca było uderzenie go przez spuszczony do odwiertu kilof.

  Z autopsji wynika, że śmierć chłopca nastąpiła o godz. 13.50, czyli 50 minut po upadku. Zgon nie nastąpił od razu, gdyż w wąskiej dziurze o średnicy 25 centymetrów dziecko spadało stopniowo "z uwagi na tarcie jego ubrań o nierówną powierzchnię odwiertu".

  W dokumencie napisano, że w efekcie upadku Julen doznał dwóch poważnych złamań kości czaszki. Nie stwierdzono innych uszkodzeń ciała, które miałyby dowodzić rzekomej winy ratowników.

  Pierwszą próbę wydostania Julena rozpoczęto cztery godziny po jego upadku. Nazajutrz do dziury wprowadzono sondę. Odnalazła ona m.in. torebkę po cukierkach, które przed wypadkiem jadł Julen, a także kilka jego włosów.

  Nielegalny i niezabezpieczony otwór

  W trakcie śledztwa ustalono, że otwór, do którego wpadł chłopiec, był nie tylko niezabezpieczony, ale też wykonany nielegalnie. Pozwolenia na budowę nie miało też gospodarstwo, w okolicach którego doszło do tragedii.

  Trwające kilkanaście dni próby wydobycia chłopca prowadzone były przez zespół ratowniczy liczący ponad 300 osób, m.in. górników, funkcjonariuszy żandarmerii i operatorów ciężkiego sprzętu. Konieczne było wydrążenie obok miejsca tragedii dodatkowych otworów.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • winni RODZICE
  Dzieci trzeba pilnowac ! Nie jest winny wlasciciel ziemi , ani odwiert tylko RODZICE !
  Los juz ich ukaral i na tym nalezy poprzestac, ale dla porzadku wyrok w zawieszeniu prawnie sie nalezy.
  ~toniebajka /2019-04-16 18:25
 • spychologia
  masakra, jeszcze ta spychologia, jakby wywiert był zabezpieczony to by dziecko nie wpadło, a taka obrona przez atak to w ogóle powinna być podwójnie karana.
  ~Seba /2019-04-16 10:50
 • próba
  wyobrażenia tego, co przeżył ten maluch mrozi...
  ~baba /2019-04-16 10:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed świętami zimne powietrze z północy ustąpi miejsca ciepłemu z południa....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...