Informacje
 • Julia wprowadziła się do Romea, "najbardziej samotnej żaby świata"

  02-04-2019 17:18 Szansa na przedłużenie niemal wymarłego gatunku
  Salamandry plamiste to największe polskie płazy ogoniaste Foto: Reuters | Video: Wikipedia, Flickr

  To, że Romeo, uważany wcześniej za ostatnią żabę wodną z gatunku Sehuencas, znalazł swą Julię, ogłoszono kilka miesięcy temu. Teraz para zamieszkała razem, a naukowcy mają nadzieję, że płazy dochowają się potomstwa i przedłużą istnienie gatunku.

  Przez dziesięć lat gatunek żab wodnych Sehuencas uważano za niemal wymarły. Ostatni ich przedstawiciel - samiec o imieniu Romeo - prowadził samotne życie w herpetarium boliwijskiego Muzeum Historii Naturalnej w Cochabamba.

  Romeo i Julia razem w akwarium

  Żaby Sehuencas nie żyją dłużej niż 15 lat, a Romeo został znaleziony już jako osobnik dorosły. Dlatego naukowcy obawiali się, że na przetrwanie gatunku może już nie być szans.

  Postanowili jednak podjąć ostatnią próbę. Razem z organizacją Global Wildlife Conservation zebrali pieniądze na poszukiwanie partnerki dla Romea. I udało się. W boliwijskim lesie mglistym znaleziono  samicę, którą nazwano Julią.

  Po serii badań, naukowcy wprowadzili żabią parę do wspólnego akwarium. - Musieliśmy podjąć pewne środki ostrożności, nim doprowadziliśmy do spotkania Romea i Julii - tłumaczył Chris Jordan z Global Wildlife Conservation.

  - Wykonaliśmy niezbędne testy w celu wykluczenia śmiertelnej choroby płazów - chytridiomykozy, 

  powodowanej przez grzyby - dodał.

  Jak powiedział Jordan, wykonano również testy na obecność pasożytów. - Wszystko po to, aby upewnić się, że to właściwy moment na spotkanie żab - stwierdził.

  Naukowcy podekscytowani

  Naukowcy nie ukrywali emocji w związku ze spotkaniem płazów.

  - Nie wiemy nic o tym, w jaki dokładnie sposób rozmnażają się żaby z tego gatunku. Jesteśmy więc bardzo podekscytowani tym, co się może wydarzyć - tłumaczyła Sophia Barron, herpetolog z Muzeum Historii Naturalnej w Cochabamba.

  Pierwszą randkę żab badacze uznali za sukces i mają nadzieję, że para dochowa się dzieci i przedłuży gatunek. - Pierwsza randka to ważny rozdział tego, co - mamy nadzieję - będzie długą opowieścią ze szczęśliwym zakończeniem dla żab Sehuencas - powiedział Robin Moore, dyrektor do spraw komunikacji w Global Wildlife Conservation.

  Julia wprowadziła się do Romea

  Po pierwszym spotkaniu i poznaniu się żab w małym akwarium, Julia wprowadziła się do Romea. Naukowcy obawiali się, że samiec jest już za stary na zainteresowanie płcią przeciwną, ale byli w błędzie. Niemal natychmiast na widok Julii zaczął wydawać z siebie dźwięki godowe.

  Jak opowiada Teresa Camacho Badani, herpetolog z boliwijskiego muzeum, Romeo teraz dzieli się z Julią posiłkami składającymi się z robaków i pilnie ćwiczy ampleksus, czyli pozycję niezbędną do rozmnażania się płazów bezogonowych. - Ale po dekadzie życia w samotności potrzebuje więcej praktyki - przyznała Badani.

  Pracownicy muzeum zapowiadają, że już wkrótce wspólne życie żab będzie można śledzić na żywo w mediach społecznościowych.

  Zagrożone i poszukiwane

  Boliwia jest jednym z 10 krajów świata o największej różnorodności płazów, jednak 22 procent tych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. W wyniku chytridiomykozy liczebność płazów gwałtownie spadła. Chorobę wywołuje grzyb z rodzaju Batrachochytrium. Niszczenie siedlisk i wprowadzanie egzotycznych gatunków do naturalnego środowiska płazów to kolejne czynniki zagrażające bioróżnorodności tych zwierząt.

  Eksperci wciąż poszukują dwóch innych gatunków żab wodnych, których nie zaobserwowano od wielu lat - Telmatobius sibiricus i Telmatobius edaphonast.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • andersen
  Kto pisze te bajki ?
  ~ha ha /2019-04-03 07:44
 • hak
  do ŻABKI - idź może do szkoły i trochę się poducz - chyba że jesteś chakiem no to niech tak zostanie....
  ~haczyk /2019-04-02 23:46
 • żakba
  Na chak ją i na suma , wodna dłużej pozyje :)
  wlazu /2019-04-02 20:12
 • Piękna historia.
  Wyciskacz łez.
  ~tarkus /2019-04-02 19:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...