Informacje
 • Kajakiem przez miasto. Ulewy i burze nękają Bułgarię

  04-06-2019 12:25 Gwałtowna pogoda może się utrzymać

  Setki ewakuowanych, zalane drogi i ulice, ludzie uwięzieni w samochodach, zniszczone uprawy, pacjenci przenoszeni z podtopionych szpitali. To niektóre skutki gwałtownej pogody, jaka od kilku dni nawiedza Bułgarię.

  Burze z gradem i ulewy nękają Bułgarię od piątku, kolejny atak gwałtownej pogody nastąpił w niedzielę. Synoptycy przewidują, że aż do kolejnego piątku utrzyma się podobna aura.

  Zachodnia część kraju objęta jest żółtymi ostrzeżeniami przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Alarm powodziowy obowiązuje w 15 z 28 regionów Bułgarii.

  Ulice zmieniły się w rzeki

  Ulice kilku dużych miast Bułgarii, w tym stolicy Sofii, a także Płowdiwu, Warny i Haskowa, zmieniły się w rzeki. Grupa młodych ludzi z Płowdiwu wykorzystała okazję, by popłynąć kajakiem przez miasto.

  Kierowców i pasażerów uwięzionych w pojazdach musieli uwalniać strażacy. Podtopieniu uległo wiele budynków, w tym cztery szpitale, z których pacjentów trzeba było przenosić do innych placówek.

  Ewakuowano także setki innych osób z zalanych terenów. Woda i grad niszczyły uprawy. Dach jednego z budynków mieszkalnych spłonął od uderzenia pioruna.

  Minister: pozostajemy czujni

  Płowdiw odwiedził w poniedziałek bułgarski minister spraw wewnętrznych Mładen Marinow. Po spotkaniu z miejskim sztabem kryzysowym przekazał, że w 12 miejscach doszło do uszkodzeń sieci energetycznej, czego skutkiem były przerwy w dostawach prądu. Unieruchomiona została między innymi część linii kolejowych w mieście i okolicach.

  - Spodziewamy się dalszych opadów deszczu, pozostajemy czujni i gotowi, by reagować - zapewnił Marinow.

  Dodał, że w funduszu na rzecz likwidacji następstw awarii i klęsk jest 70 mln lewów (35 mln euro), podczas gdy od władz lokalnych otrzymano dotychczas wnioski o pomoc opiewające na 300 mln lewów (150 mln euro).

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Śmieci
  Śmieci niech posprzątają co wszędzie leżą
  ~feelsogood /2019-06-04 12:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...