Informacje
 • Kalifornia wolna od suszy. To pierwsza taka sytuacja od siedmiu lat

  17-03-2019 12:05 To była wyjątkowo wilgotna zima

  Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) ogłosiła, że w stanie Kalifornia po raz pierwszy od siedmiu lat nie ma problemu z suszą. Stało się to za sprawą niezwykle deszczowej i śnieżnej zimy.

  Najnowszy raport stanu Kalifornia z 12 marca, opublikowany w Monitorze Suszy Stanów Zjednoczonych, opracowywanym przez NOAA, okazał się bardzo zaskakujący. Wynika z niego, że tylko bardzo mały obszar stanu (około siedmiu procent) został oznaczony jako "suchy ponad normę". Nie można go jednak zakwalifikować jako objętego suszą.

  Po raz pierwszy od połowy grudnia 2011 roku w Kalifornii naukowcy stwierdzili, że na terenie stanu nie ma problemu z suszą, taką która stwarzałaby zagrożenie społeczne, środowiskowe lub ekonomiczne.

  Rok wcześniej niemal 70 procent powierzchni stanu dotknięte było umiarkowaną lub poważną suszą.

   

  Wpływają na to zmiany klimatyczne

  Na obecną sytuację w Kalifornii wpłynęła ostatnia, jedna z najwilgotniejszych zim w historii stanu. Przez ten region Stanów Zjednoczonych przetoczyła się seria burz, które za sprawą ulewnych deszczy dostarczyły wodę do jezior i innych zbiorników wodnych oraz pozostawiły pasmo górskie Sierra Nevada zasypane śniegiem. Góry te to największe źródło słodkiej wody w Kalifornii. Dla porównania, trzy lata temu w Sierra Nevada niemal nie było pokrywy śnieżnej.

  Eksperci mówią, że nagłe przeskoki z suszy do powodzi są odzwierciedleniem rozchwiania pogody, spowodowanego zmianami klimatu.

  - Suche warunki mogą bardzo szybko powrócić - powiedziała Jessica Blunden, klimatolog z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) w rozmowie z Los Angeles Times.

  Suma opadów powyżej średniej, jaką odnotowano tej zimy wzdłuż zachodnich regionów USA, pomogła w zmniejszeniu skutków suszy, odtwarzając stan wody w zbiornikach oraz stan pokrywy śnieżnej, ale zwiększyła ryzyko zejścia lawin śnieżnych - poinformowano w Monitorze Suszy Stanów Zjednoczonych.




Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...