Informacje

 • Karambol w śniegu. "Usłyszałem huk, złapałem kierownicę i czekałem, co wydarzy się dalej"

  21-04-2017 07:25

  Burza śnieżna na słowackiej autostradzie

  Burza śnieżna przyczyniła się chaosu na drogach

  Foto: PAP/EPA/HAZZ HANDOUT; film: ENEX

  Zimowy kwiecień przyczynił się do chaosu na słowackich drogach. Po burzy śnieżnej autostrada w okolicach Popradu została sparaliżowana. 24 osoby zostały ranne w wyniku karambolu, w którym zderzyło się 40 samochodów.

  W czwartek rano na słowackiej autostradzie, położonej u podnóża Tatr, doszło do karambolu. Tego dnia pojawiła się ogromna burza śnieżna, która znacznie pogorszyła warunki drogowe i przyczyniła się do wypadku.

  Słowacja jest jednym z krajów, które w ostatnim czasie przeżywają kwietniowy atak zimy. Temperatury spadają poniżej zera, szczególnie na obszarach górskich spadł w śnieg. W Tatrach utrzymuje się pokrywa śnieżna o grubości ponad metra.

  Karambol na 40 aut

  Między Popradem a wsią Spišský Štvrtok zderzyło się 40 samochodów. 24 osoby zostały ranne, w tym dwie ciężko. Na poboczu można było zobaczyć wielką ciężarówkę oraz kilka pojazdów policyjnych i innych pomocniczych.

  Na miejscu pojawiła się także straż pożarna. Strażacy pomagali wydostawać się poszkodowanym z rozbitych pojazdów.

  - Sytuacja od samego rana była niebezpieczna. Śnieg na drodze mógł spowodować wypadek - powiedział jeden z nich.

  Ofiary zostały niezwłocznie przewiezione do pobliskich szpitali w Popradzie i Lewoczy.

  Wypadek spowodował paraliż komunikacyjny. Autostrada, na której doszło do zdarzenia, jest głównym połączeniem wschodniej części kraju z jego stolicą, Bratysławą.

  "To nie jest moja wina"

  - Usłyszałem huk tuż za moim samochodem. Przygotowałem się na następny wypadek. Usiadłem głęboko na fotelu, zacisnąłem ręce na kierownicy i czekałem, co się wydarzy - powiedział pasażer innego skasowanego samochodu.

  Drugi z pasażerów dodał, że nie dało się zobaczyć, co działo się dookoła. - Burza śnieżna spowodowała, że widoczność nie przekraczała 20 metrów - uzupełnił.

  Dramatyczne relacje

  Inni z uczestników karambolu także relacjonował przebieg wydarzeń. - Widziałem, że za nami jedzie ciężarówka. Pierwsze, co musiałem zrobić to wydostać się z samochodu. Później jak najszybciej uciekliśmy z dala od pojazdu - mówił.

  - Uderzyłem w auto jadące przede mną. W moje wjechał inny samochód. To był cały łańcuch zderzeń - opowiadał mężczyzna kierujący jednym z aut.

  Według służb ratunkowych dwóch mężczyzn zostało poważnie rannych. 16 osób odniosło niewielkie obrażenia. Wśród nich znalazła się dziewięcioletnia dziewczynka z raną głowy. Wszyscy zostali przewiezieni do szpitali. Sześć osób wyszło z wypadku bez szwanku.

  W najbliższym czasie prognozowane jest ocieplenie. Śnieg powinien topnieć i zjawiska takie jak burze śnieżne nie powinny się już powtarzać.

  Zobacz, jak wyglądał śnieżny czwartek na Słowacji:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...