Informacje

 • Kataklizm w Korei Północnej: powódź przeszła, pomocy brak

  14-08-2012 09:54

  Trzy tygodnie po tragedii dotknięty region nadal cierpi

  Kataklizm w Korei Północnej: powódź przeszła, pomocy brak

  Korea Północna nie podnosi się po powodzi

  Reuters TV

  Pod koniec lipca południe Korei Północnej zalała wielka woda. W ciągu zaledwie 24 godzin powódź pozbawiła życia co najmniej 20 osób, raniła ponad 100 oraz zniszczyła około pięciu tysięcy domów. Prowincja Songchon, która ucierpiała najmocniej, jak dotąd nie poradziła sobie z jej skutkami. Lokalne drogi nadal toną w wodzie i błocie, przez co nie można ruszyć z odbudową.

  23 i 24 lipca tego roku, w ciągu zaledwie 24 godzin, na prowincję Songchon na południu Korei Północnej spadło ponad 450 litrów na metr kwadratowy deszczu. Powódź odebrała życie co najmniej 20 osobom, raniła ich ponad 100, a także zniszczyła około pięciu tysięcy domów. Zalała też wiele lokalnych dróg.

  Drogi w błocie

  Drogi te nadal toną w wodzie i w błocie, uniemożliwiając służbom ratunkowym i robotnikom dotarcie do zdewastowanych wiosek. W takich warunkach - przy zamkniętym przez ponad 20 dni ruchu drogowym - nie można zacząć odbudowywać domów.

  Cel: wznowienie ruchu

  - Naszym najważniejszym celem jest teraz naprawa dróg, dzięki czemu będziemy mogli lepiej pomagać miejscowej ludności i przywrócić jej dachy nad głową - mówi Kim Young-jeon, przedstawiciel lokalnych władz.

  Tragiczne chwile

  Koreańczycy z Songchon wciąż żyją w namiotach i są przerażeni na wspomnienie niedawnej katastrofy.

  - Wszyscy radzili nam stąd uciekać, żeby ocalić życie, więc pobiegłam w góry z córką. Kiedy tu wróciłam, zobaczyłam, że mój dom został zmyty przez powódź - mówi Park Un-sun, mieszkanka prowincji.

  Pomoc WFP

  W pomoc Korei Północnej zaangażowali się między innymi przedstawiciele Światowego Programu Zywnościowego (World Food Program), którzy na razie przekazali poszkodowanym 108 ton żywności.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

Ciepłe powietrze wypchnie z Polski zimno. ...