Informacje
 • Kilkanaście tornad w ciągu dwóch dni. Ofiary śmiertelne, ranni i zniszczenia

  14-04-2019 18:14 Niemal dwa tysiące uziemionych lotów
  Poważne zniszczenia w wielu stanach Foto: Reuters | Video: ENEX

  Przez południowe stany USA przeszło w sobotę i niedzielę 17 tornad. Nie żyją co najmniej dwie osoby, a siedem jest rannych.

  Jak poinformował Bob Oravec z Centrum Przewidywania Pogody, podlegającego Narodowej Służbie Pogodowej, ponad 100 milionów mieszkańców USA było w sobotę i niedzielę w zasięgu intensywnych burz. Dodał, że od Teksasu po Alabamę odnotowano 17 tornad.

  Opóźnione i odwołane loty

  Odwołanych lub opóźnionych było prawie dwa tysiące lotów. Największe utrudnienia panowały na lotniskach w Dallas, Charlotte i Chicago. Zimny front w Chicago przyniósł opady śniegu. Miejscami spadło go tam prawie osiem centymetrów.

  Zginęło dwoje dzieci w wieku trzech i ośmiu lat. Siedziały na tylnych siedzeniach samochodu, kiedy runęło na nie drzewo, zginęły na miejscu - poinformował szeryf hrabstwa Angelina, Alton Lenderman. Co najmniej siedem osób jest rannych. Służby nadal prowadzą w wielu miejscach akcję ratunkową, więc bilans zarówno ofiar, jak i osób rannych może wzrosnąć.

  Wiatr zrywał dachy

  Wiatr wiał z prędkością ponad 225 kilometrów na godzinę. Wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał dachy i niszczył domy. Lokalna telewizyjna KWTX-TV poinformowała, że w mieście ​​Franklin, w stanie Teksas, tornado zniszczyło przyczepy i przewróciło samochody. Ponad 1500 gospodarstw domowych pozbawionych było prądu.

  W sobotę Amerykańska Służba Pogodowa (NWS) wydała ostrzeżenia przed gwałtowną pogodą w części Teksasu, Luizjanie i w zachodniej Alabamie.

  Tornado w mieście Franklin według pięciostopniowej skali Fujity miało kategorię EF3. Oznacza to wiatr wiejący z prędkością 219-266 km/h i niszczący całe piętra solidnych domów, podnoszący z ziemi nawet cięższe samochody.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...