Informacje
 • Kłębią się tropikalne zagrożenia.
  Niosą powodzie i silny wiatr

  04-12-2019 21:20 Niebezpieczna pogoda na Morzu Arabskim i Oceanie Indyjskim
  W Kolumbii osunęła się ziemia Foto: NASA Worldview | Video: ENEX

  Na Oceanie Indyjskim i w basenie Morza Arabskiego panuje niebezpieczna pogoda. Powstały tam cyklony tropikalne, które w kolejnych dniach mogą przynieść w tych regionach ulewny deszcz i porywisty wiatr.

  Na Morzu Arabskim dużo się dzieje. Jak podaje Wspólne Biuro Ostrzegania przed Tajfunami (Joint Typhoon Warning Center) u wybrzeży Somalii uformował się cyklon tropikalny, który wstępnie nazwano "Sześć".

  Spora porcja deszczu i wiatru

  Według obecnych prognoz portalu AccuWeather, cyklon w ciągu kolejnych dni skieruje się na zachód, a później na południowy zachód, co oznacza, że burza może zbliżyć się do Somalii. Opady deszczu mogą dotrzeć do północno-wschodniego wybrzeża kraju wcześnie w czwartek, ale najbardziej intensywnie ma padać tam od czwartkowego popołudnia aż do piątku.

  Tak duża ilość deszczu może przynieść zagrożenie powodziami i lawinami błotnymi nie tylko w Somalii, ale też w części wschodniej Etiopii. Oprócz ulew, niebezpieczeństwo sprawiać będą silne porywy wiatru.

  Sporo tropikalnej aktywności

  Drugie groźne zjawisko znajduje się nieopodal. Na Morzu Arabskim we wtorek wieczorem uformował się drugi cyklon, określany przez JTWC imieniem "Siedem". Według przewidywań meteorologów, będzie zmierzać w kierunku północnym ku Indiom. Warunki pogodowe panujące na morzu nie będą jednak sprzyjać cyklonowi i jest bardzo prawdopodobne, że system burzowy rozproszy się zanim dotrze do jakiegokolwiek lądu.

  To nie koniec

  Trzecie zagrożenie czai się u wybrzeży Sri Lanki. Znajdujący się tam układ burzowy kieruje się na zachód i będzie rozbudowywał się na południowym wschodzie Morza Arabskiego, docierając aż do indyjskiego stanu Kerala. Żywioł może przynieść tam ulewy i powodzie.

  Ten system burzowy najprawdopodobniej stanie się nazwanym cyklonem.

  Kłębią się niebezpieczeństwa

  Groźna pogoda panuje także u wybrzeży Afryki na wodach  Południowo-Wschodniego Oceanu Indyjskiego. W środę system burzowy znajdujący się na północ od wyspy Rodrigues stał się w depresję tropikalną. JTWC określa go jako "91S". Meteorolodzy przewidują, że w ciągu kolejnych dni będzie przybierał na sile i kierował na południowy wschód.

  Nie ma zagrożenia dla mieszkańców Madagaskaru, ale na początku weekendu na Mauritiusie i na wyspie Reunion może wystąpić zagrożenie silnym wiatrem i powodziami.

  Kolejny potencjalny cyklon tropikalny, przez JTWC oznaczony "92S" może utworzyć się z systemu burzowego, ulokowanego niedaleko Seszelów. Jeśli będzie przybierał na sile, skieruje się na południe bądź na południowy wschód. Na jego drodze może znaleźć się Madagaskar - zagrożenie będą stwarzać tam powodzie i lawiny błotne.

  Do lądu potencjalny cyklon może dotrzeć w piątek bądź sobotę. Według prognoz może spaść tam od 150 do 300 litrów wody na metr kwadratowy. Jeśli żywioł ominie Madagaskar, na jego drodze znaleźć się mogą wyspa Reunion i Mauritius.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...