Informacje

 • Kobieta w płomieniach, kilkoro poparzonych. Ofiary pożarów w Kalifornii

  10-12-2017 07:13

  Strażacy od tygodnia walczą z ogniem

  Pożar na zdjęciach satelitarnych NASA Foto: Foto: EPA/John Cetrino, film: ENEX | Video: NASA

  Mija tydzień, od kiedy mieszkańcy Kalifornii walczą z rozprzestrzeniającymi się pożarami. Wiadomo już o pierwszej ofierze śmiertelnej pożarów, jednak poszkodowanych jest znacznie więcej. W piątek prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy dla całego stanu.

  Pierwszą ofiarą śmiertelną pożarów w Kalifornii jest 70-letnia kobieta, która próbowała uciec przed ogniem w pobliżu Santa Paula.

  Żywioł zaatakował południową Kalifornię w czasie przygotowań do świąt. Niewiele potrzeba było, żeby ogień, podsycany porywami gorącego fenowego wiatru Santa Ana, ogarnął teren porośnięty wysuszoną przez długotrwałą suszę roślinnością.

  W nocy z czwartku na piątek kolejne ognisko pożaru wybuchło w pobliżu San Diego. Trzy osoby zostały poparzone, spłonęło 20 budynków, parking przyczep i uprawa awokado.

  W piątek wieczorem czasu lokalnego prezydent Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy dla całego stanu.

  W sumie pożoga pochłonęła 800 budynków i zmusiła do ucieczki 212 tysięcy mieszkańców.

  Zginęła w płomieniach

  Siedemdziesięcioletnia kobieta próbowała uciekać przed płomieniami, jednak ogień otoczył jej samochód, a ona sama zmarła w wyniku zaduszenia dymem i poparzeń. Do zdarzenia doszło w pobliżu miejscowości Santa Paula, a zgon został potwierdzony przez lekarza Christophera Younga.

  W rozgorzałym w piątek ognisku pożaru - nazwanym Lilac - które wystąpiło 60 kilometrów na północ od San Diego, trzy osoby uległy poparzeniu. Według danych Cal Fire - kalifornijskiej straży pożarnej - w wyniku pożarów rannych zostało sześcioro cywili oraz czworo strażaków.

  Stanowa straż pożarna walczy jednocześnie już z sześcioma pożarami, które rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie, pozostawiając po sobie zgliszcza i pogorzelisko.

  Świadkowie

  Marie Snyder w poniedziałek wylegiwała się na plaży, gdy odkryła, że płomienie liżą jej dom. Nie mogła wrócić do siebie, więc kilka następnych dni spędziła u znajomych.

  - Siedzieliśmy sobie na plaży, gdy nagle zrobiło się wietrznie i podejrzanie ciepło - wspomina. - I właśnie wtedy księżyc zaszedł czerwienią - dodaje.

  Gubernator stanu Kalifornia Jerry Brown zapowiedział, że w związku ze zmianą klimatu, to właśnie tego rodzaju pożary będą odtąd "nową rzeczywistością" dla Stanów Zjednoczonych.

  Rumaki w ogniu

  W czwartek w wyniku pożaru w pobliżu miejscowości Sylmar spłonęło okazałe ranczo, a wraz z nim 29 koni.

  - Mogłam myśleć tylko o moich pięknych koniach - przyznała właścicielka rancza Patricia Padilla. - Zagrody można odbudować, ale nie da się przywrócić im życia. To złamało mi serce - przyznała.

  W ten sam czwartek ogień podszedł pod zagrody i padoki hodowli rumaków wyścigowych w San Diego. Oszalałym ze strachu zwierzętom udało się sforsować ogrodzenie, jednak najprawdopodobniej nie wszystkim udało się uciec poza zasięg płomieni.

  Scott Hansen, jeden z pracowników hodowli, szacuje, że zginęło przynajmniej 30 koni.

  - Właściwie nie wiem, ile z nich uszło z życiem, a ile zginęło w płomieniach. To się pewnie jeszcze okaże - dodał.

  Jedna z pracownic rancza w San Diego została poważnie poparzona, gdy heroicznie starała się oswobodzić spanikowane zwierzęta. Helikopter przewiózł ją do szpitala, gdzie obecnie znajduje się w stanie śpiączki.

  Obejrzyj wstrząsające nagranie:

  Santa Ana w natarciu

  W hrabstwie Ventura - około 80 km na północy zachód od Los Angeles - według danych z piątku pożar Thomas spopielił około 46,5 tysięcy hektarów gruntu i zniszczył 439 budynków mieszkalnych. W okolicy Los Angeles i na terenie samego miasta szaleją też trzy inne groźne pożary. Ogień zmusił do ewakuacji co najmniej 200 tysięcy osób - podano w czwartek.

  Gorący wiatr Santa Ana, przedzierający się z pustyni przez kalifornijskie wzgórza i kaniony według prognoz przekazanych przez amerykańską Narodową Służbę Pogodową (National Weather Service, NWS) pozostanie silny także w piątek. W podmuchach może osiągnąć nawet 130 kilometrów na godzinę.

  Santa Ana wieje z reguły od końca września, a jej nasilenie się w grudniu czy styczniu nie jest niczym niezwykłym. Tym razem jednak zjawisko wystąpiło po trwającej miesiącami  suszy. Od 1 października w Los Angeles spadło łącznie zaledwie 30 litrów deszczu na metr kwadratowy. Norma tym regionie wyniosłaby ponad 500 litrów na metr kwadratowy.

  W dystrykcie szkolnym Los Angeles zamknięto w czwartek co najmniej 265 z prawie 1100 szkół.

  Podobne decyzje podejmują władze sąsiedniego hrabstwa Ventura.

  Rekordowe susze, rekordowe opady

  Rok temu Kalifornię nawiedzały ulewne deszcze, które nastąpiły z kolei po pięcioletniej suszy. - To oczywiste, że zmiany klimatyczne wpływają na opady - podkreśliła Erin Mellon, rzeczniczka kalifornijskiego Departamentu Zasobów Wodnych. - Dlatego obserwujemy rekordowe okresy suszy, po których następują rekordowe ulewy - dodała.

  W wilgotniejszych latach opady dostarczają drzewom i innym roślinom wystarczająco dużo wody, by hamować ewentualne pożary - tłumaczył Tom Rolinski, meteorolog z amerykańskiej Służby Leśnej. Dodał, że w południowej Kalifornii często występują pożary w końcu listopada. Jednak pożary tak potężne jak obecne w grudniu były w ostatniej dekadzie rzadkie - wynika ze statystyk Cal Fire.

  Pamięć o tragicznych pożarach

  Po raz ostatni w 2006 roku południowa Kalifornia doświadczała w grudniu pożarów, które ogarniałyby tysiące hektarów. Wtedy pożar Shekell w hrabstwie Ventura zaatakował 5,5 tysiąca hektarów gruntu i zniszczył 18 budynków.

  Choć tegoroczne późne pożary można uznać za niespodziewane, mieszkańcy Ventury szybko i sprawnie zareagowali na apele o ewakuację z zagrożonych terenów - podkreślił radny miejski Erik Nasarenko, który sam też musiał uciekać przed ogniem. Jak zauważył, ludzie mieli jeszcze w pamięci tragiczne pożary, jakie spustoszyły w październiku północne tereny Kalifornii, powodując śmierć ponad 40 osób. Były najtragiczniejsze w skutkach w historii Kalifornii.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Do Polski wlewa się chłód, groźny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dalek...

Tomasz Wasilewski

alt

Kwietniowe lato ma się ku końcowi. Przed nami pogorszenie pogody i spadek temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem układu niżowego znad Skandy...