Informacje

 • Kolejna erupcja wulkanu.
  Lawa tryska na wysokość 50 metrów

  13-06-2018 11:20

  Ponad miesiąc wzmożonej aktywności

  Podczas zetknięcia lawy z wodą powstają niebezpieczne gazy Foto: USGS | Video: USGS

  Wulkan na hawajskiej wyspie Big Island wciąż się nie uspokaja. Doszło do eksplozji, a do atmosfery trafiły kolejne porcje gazu i popiołów. W miejscach pęknięć lawa tryska na wysokość około 50 metrów.

  Mała eksplozja, która miała miejsce we wtorek w nocy o godzinie 1.52, sprawiła, że do atmosfery dostała się kolejna porcja popiołu. Stwarza to zagrożenie dla ludzi z południowej części Big Island - podała amerykańska Służba Geologiczna (USGS).

  Ponad miesiąc wzmożonej aktywności

  Hawajski wulkan Kilauea, którego wzmożona aktywność trwa już od początku maja, wypluwa także sporadycznie kolumny popiołów i gazów na wysokość od 3 do ponad 9 tysięcy metrów nad poziomem morza.

  Sytuacja w strefie ryftu, w której powstały spękania, jest niestabilna. We wtorek z jednego z nich lawa wystrzeliła na wysokość 49 metrów. Jest to niewiele mniej, niż w miało to miejsce w miniony weekend, gdy wrzące skały osiągnęły poziom 55 metrów.

  Duże prawdopodobieństwo kolejnych wybuchów

  - Sam szczyt jest dość stabilny. Z ciągłą aktywnością sejsmiczną i wysokim prawdopodobieństwem dodatkowych niewielkich wybuchów - powiedział we wtorek Richard Rapoza, rzecznik Hawajskiej Agencji Zarządzania Kryzysowego.

  Setki budynków zniszczonych

  Z wulkanu Kilauea na Hawajach wypływa lawa, która pochłonęła już około 600 budynków. Jednak jej powolny przepływ pozwolił na bezpieczną ewakuację.

  Erupcja, która trwa już 41 dni, jest najbardziej niszczycielską w Stanach Zjednoczonych od co najmniej 1980 roku - poinformował Scott Rowland, wulkanolog z University of Hawaii w Manoa. Doszło wtedy do gwałtownej erupcji Góry Świętej Heleny w stanie Waszyngton, która zabiła blisko 60 osób oraz tysiące zwierząt.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • sebastian
  Ta erupcja może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Ten wulkan już wylewał lawę ponad 100lat w 1500 którymś roku oraz w 1800 którymś 75 lat wtedy na drugiej półkuli zmianił sie klimat. Nie było jednego roku lata, a morza i jeziora w lipcu były zamarźnięte
  marse /2018-06-13 21:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...