Informacje
 • Kolorowe drogi mają ratować
  życie ptakom na Islandii

  08-07-2016 15:42 Pasy będą odstraszać rybitwy
  Kolorowe drogi mają ratować <br />życie ptakom na Islandii

  Na islandzkich drogach giną ptaki, kolorowe drogi mogą temu zapobiec

  Alex.m.Hayward (CC BY 2.0)

  Rybitwa popielata masowo ginie na islandzkich drogach, ponieważ uwielbia przesiadywać na ciepłym asfalcie. Naukowcy wpadli więc na pomysł, by pomalować odcinki dróg w kolorowe pasy i sprawdzić, czy to odstraszy ptaki, ratując im życie.

  Asfalt przyciąga ptaki, ponieważ jego powierzchnia się nagrzewa. Dodatkowo, czarny kolor daje młodym osobnikom poczucie kamuflażu, gdyż same mają ciemne upierzenie. To sprawia, że rybitwy popielate na Islandii za blisko podlatują do jezdni i masowo giną. Walcząc z tym przykrym zjawiskiem badacze pomalowali w poziome czerwone, żółte i białe pasy długi odcinek drogi wzdłuż półwyspu Snaefellsnes, od strony zachodniej.

  Sposób na rybitwy

  Według biologa Kristinna Olafura Kristinssona, lato to bardzo dobry okres na sprawdzenie reakcji ptaków na kolorowe drogi. Jeśli eksperyment odniesie sukces, wielobarwne drogi pojawią się także w innych miejscach na Islandii.

  Długie wędrówki

  Osobniki z gatunku rybitwy popielatej są niewielkie, ważą niecałe 100 gramów. Są one objęte ochroną gatunkową ścisłą.

  Mimo drobnej budowy, są znane z dalekich migracji. Naukowcy z uniwersytetu w Newcastle odkryli w czerwcu, że jeden z przedstawicieli mewowatych przeleciał aż 96 tys. kilometrów. Pokonał trasę między Northumberland na Wyspach Owczych a Morzem Weddella w Antarktyce. Północne populacje z Europy, przelatując wzdłuż jej zachodnich wybrzeży, spotykają ptaki z południowego wschodu Ameryki Północnej. Obie grupy lecą dalej wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki, docierając do Przylądku Dobrej Nadziei (niektóre populacje do Chile). Następnie zmierzają na Antarktydę, gdzie w końcu kończą swą podróż. W ten sposób przemierzają ogromne dystanse, co powiększa jeszcze okrążenie całej Antarktydy w ciągu roku lub dwóch. Dlatego też 25-letnia rybitwa popielata w swoim życiu może przelecieć trasę ok. 1 000 000 km.

  Ptaki nadmorskie są bardzo łakome na ryby. Reporter 24 nakręcił film, jak mewa pochłania makrelę:Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed świętami zimne powietrze z północy ustąpi miejsca ciepłemu z południa....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...