Informacje
 • Kolumna dymu na 5 kilometrów.
  Erupcja wulkanu Ubinas

  22-07-2019 09:21 Wybuch odczuto także w sąsiedniej Boliwii
  To dopiero widok! Rajkokie przebudził się po prawie 100 latach Foto: Reuters | Video: NASA Earth Observatory/tvnmeteo.pl

  Wybuchł peruwiański wulkan Ubinas. Według doniesień kolumna popiołu sięgnęła aż 5 kilometrów. Podjęto decyzję o ewakuacji blisko 30 tysięcy mieszkańców z regionów otaczających wulkan.

  Wczesnym rankiem w piątek wybuchł jeden z najaktywniejszych wulkanów Peru - Ubinas. Według lokalnych mediów, chmura dymu i popiołu wzniosła się na wysokość 5 kilometrów.

  Władze kraju podjęły decyzję o ewakuacji około 30 tysięcy osób z regionów najbardziej narażonych na szkodliwe procesy wulkaniczne. Na wszystkich tych terenach zdecydowano o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

  Według niektórych informacji, wulkan wybuchł aż dwa razy. Zasięg, w jakim wyrzucił z siebie popiół, sięgnął 25 kilometrów. Co najmniej osiem miejscowości pokryło się popiołem.

  Znacznie silniejsza erupcja

  Po erupcji prezydent Martin Vizcarra udał się do sąsiedniego regionu, w którym znalazło się najwięcej ewakuowanych. Jego celem miało być koordynowanie prac ratunkowych.

  - Ta erupcja znacznie przewyższyła zasięgiem te, do których dochodziło w poprzednich latach. To nie tylko ze względu na kolumnę, ale i siłę tej eksplozji gazów. Wylatywały nawet odłamki skalne. Kolumna mierzyła ponad pięć kilometrów wysokości, a ze względu na wiatr, rozprzestrzeniła się na wschód i południe - powiedział Vizcarra.

  Władze kraju oświadczyły, że na czas największego ryzyka wstrzymane zostały zajęcia w szkołach oraz że rozdawane są maski i gogle do ochrony przed popiołem i gazem.

  - Wybuch dotknął wszystkich. Najbardziej ucierpi rolnictwo i zwierzęta. Wyobraź sobie, wszystko jest pokryte popiołem. Woda została całkowicie skażona, jest wręcz czarna - powiedział jeden z mieszkańców regionu.

  Odczuwalne w Boliwii

  Chmura popiołu zdążyła w sobotę dotrzeć do sąsiedniej Boliwii.

  - Wczoraj po południu pojawił się kurz, ale dziś rano czuć było zapach siarki. Oddychaliśmy nią. Bolały nas oczy - powiedziała Estel Espejo, mieszkanka zachodnej części Boliwii.

  Według lokalnej władzy wybuch Ubinasa dotknie najbardziej "pastwiska, zwierzęta i pola uprawne".

  Region z wulkanami

  Peru leży w pacyficznym Pierścieniu Ognia - obszarze o wysokiej częstotliwości trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej. Na terenie kraju znajduje się bardzo wiele aktywnych wulkanów.

  Według przewidywań peruwiańskiego Instytutu Geofizycznego, istnieje ogromne ryzyko, że Ubinas jeszcze się nie uspokoił i w najbliższych dniach może dojść po kolejnych erupcji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Wyż Jurgen nieustannie kształtuje pogodę w naszym kraju....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...