Informacje
 • Kometa zmierza w stronę Ziemi? Naukowcy już wiedzą, jak złagodzić skutki kolizji

  18-12-2014 18:24 Eksperci już trzy dni przez zderzeniem dokładnie oszacują jego skutki
  Kometa zmierza w stronę Ziemi? Naukowcy już wiedzą, jak złagodzić skutki kolizji

  Co zdarzyło się w Czelabińsku? Nagranie archiwalne z 15.02.2013 roku

  Zdj.: Alex Alishevskikh, film: TVN24

  Pracownicy ESA oraz specjaliści z zakresu obrony cywilnej niedawno przeszli ćwiczenia, które uczyły, jak reagować w przypadku kiedy kosmiczna skała znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią.

  W listopadzie naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz specjaliści z zakresu obrony cywilnej spotkali się na dwudniowym szkoleniu, które przygotowało uczestników do reagowania w przypadku, gdy asteroida znajdzie się blisko naszej planety.

  Scenariusz kolizji

  Te pierwsze w historii ćwiczenia szkoliły naukowców, jak odliczać czas do uderzenia. Ponadto objaśniane były kroki, jakie powinny zostać podjęte w sytuacjach zagrożenia. Podczas ćwiczeń zostały przeanalizowane różne scenariusze, które zakładały rozmiar kosmicznej skały - od 12 metrowych do 38 metrowych meteorytów.

  Naukowcy dowiedzieli się jak mają postępować w sytuacjach krytycznych 30, 26, 5 i 3 dni przed oraz 1 godzinę po uderzeniu meteorytu.

  Symulacje

  - Istnieje wiele zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę w przewidywaniu skutków uderzenia każdej asteroidy. Sprawia to, że symulacje są bardzo skomplikowane - mówi Detlef Koschny, szef działalności NEO (która polega na wykrywaniu i śledzeniu obiektów bliskich Ziemi) w programie SSA (który zajmuje się podejmowaniem działań w celach ochrony mieszkańców Ziemi przed zagrożeniami z kosmosu).- Pod uwagę brane są wielkość, masa, prędkość i przewidywany kąt uderzenia. Skomplikowanie symulacji nie powinno powstrzymać Europy przed opracowaniem kompleksowych reguł postępowania, które muszą być na tyle ogólne, by przewidywały szereg możliwych skutków - dodaje.

  Uczestnicy ćwiczeń pochodzili z różnych działów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Byli to między innymi Niemcy i Szwajcarzy, w tym osoby z Niemieckiego Federalnego Urzędu Obrony Cywilnej. Podczas szkolenia naukowcy dowiedzieli się jak postępować w przypadku wykrycia zagrożenia, oraz komu takie informacje przekazać.

  Decydujące trzy dni

  Trzy dni przed przewidywanym zderzeniem istnieje wysokie prawdopodobieństwo przewidzenia rozmiaru, masy oraz składu komety - powiedział Gergard Drolshagen z NEO. - Wszystkie te informacje mają wpływ na skutki uderzenia w Ziemię. Dzięki temu władze mogą podjąć odpowiednie kroki - dodaje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • gzie sa moje posty...
  Redakcjo?
  ~zawiedziony /2014-12-20 01:15
 • Jedna bombka i po sprawie!
  Tle, że musi odpowiednio wcześniej. Zmiana tory czy szybkości o ułamek procenta spowoduje ominięcie Ziemi.
  ~Jotgie /2014-12-19 21:03
 • Większy "kamień"
  Jakby pacnął nas większy kamień to nie byłoby większego znaczenia co należy robić ;)
  ~Kosmo /2014-12-19 12:22
 • Nic nie jest ukrywane
  Incydent w Czelabińsku spowodował, że wreszcie ludzie decydujący o przekazywaniu środków (politycy) zauważli problem, który nie jest czysto fikcyjny/teoretyczny, tylko jest realny. Oczywiście, powinni oni zignorować ten problem, bo małe pradopodobieństwo, żeby coś poważnego wydażyło się za ich kadencji/życia. I takie egoistyczne i ignoranckie podejście jest też zauważalne w komentarzach. Ale cóż, ludzie się uczą na błędach. N-tych błędach. Szkoda, że może wtedy być już za późno na "a mogliśmy..."
  FrozMnd /2014-12-19 12:11
 • ręce opadają jak się czyta komentarze pod artykułami
  chyba dobrze, że wreszcie coś konkretnego dzieje się w tym temacie, a nie tylko filmy pt. Armageddon kręci? ale nie, najważniejsze, że ktoś zjadł danego dnia więcej niż wy.
  ~jjj /2014-12-19 09:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...