Informacje
 • Kometa zmierza w stronę Ziemi? Naukowcy już wiedzą, jak złagodzić skutki kolizji

  18-12-2014 18:24 Eksperci już trzy dni przez zderzeniem dokładnie oszacują jego skutki

  Co zdarzyło się w Czelabińsku? Nagranie archiwalne z 15.02.2013 roku

  Zdj.: Alex Alishevskikh, film: TVN24

  Pracownicy ESA oraz specjaliści z zakresu obrony cywilnej niedawno przeszli ćwiczenia, które uczyły, jak reagować w przypadku kiedy kosmiczna skała znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią.

  W listopadzie naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz specjaliści z zakresu obrony cywilnej spotkali się na dwudniowym szkoleniu, które przygotowało uczestników do reagowania w przypadku, gdy asteroida znajdzie się blisko naszej planety.

  Scenariusz kolizji

  Te pierwsze w historii ćwiczenia szkoliły naukowców, jak odliczać czas do uderzenia. Ponadto objaśniane były kroki, jakie powinny zostać podjęte w sytuacjach zagrożenia. Podczas ćwiczeń zostały przeanalizowane różne scenariusze, które zakładały rozmiar kosmicznej skały - od 12 metrowych do 38 metrowych meteorytów.

  Naukowcy dowiedzieli się jak mają postępować w sytuacjach krytycznych 30, 26, 5 i 3 dni przed oraz 1 godzinę po uderzeniu meteorytu.

  Symulacje

  - Istnieje wiele zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę w przewidywaniu skutków uderzenia każdej asteroidy. Sprawia to, że symulacje są bardzo skomplikowane - mówi Detlef Koschny, szef działalności NEO (która polega na wykrywaniu i śledzeniu obiektów bliskich Ziemi) w programie SSA (który zajmuje się podejmowaniem działań w celach ochrony mieszkańców Ziemi przed zagrożeniami z kosmosu).- Pod uwagę brane są wielkość, masa, prędkość i przewidywany kąt uderzenia. Skomplikowanie symulacji nie powinno powstrzymać Europy przed opracowaniem kompleksowych reguł postępowania, które muszą być na tyle ogólne, by przewidywały szereg możliwych skutków - dodaje.

  Uczestnicy ćwiczeń pochodzili z różnych działów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Byli to między innymi Niemcy i Szwajcarzy, w tym osoby z Niemieckiego Federalnego Urzędu Obrony Cywilnej. Podczas szkolenia naukowcy dowiedzieli się jak postępować w przypadku wykrycia zagrożenia, oraz komu takie informacje przekazać.

  Decydujące trzy dni

  Trzy dni przed przewidywanym zderzeniem istnieje wysokie prawdopodobieństwo przewidzenia rozmiaru, masy oraz składu komety - powiedział Gergard Drolshagen z NEO. - Wszystkie te informacje mają wpływ na skutki uderzenia w Ziemię. Dzięki temu władze mogą podjąć odpowiednie kroki - dodaje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Czy coś ukrywają?
  Chłopakom brakuje gier komputerowych, bo są zbyt dorośli?
  A może faktycznie WIEDZĄ o czymś czego MY NIE WIEMY?
  Nie sądzę, aby Europejska Agencja Kosmiczna tak sobie tracili czas i pieniądze wymyślając dziwaczne scenariusze wydarzeń...
  ~Katiusza /2014-12-19 03:24
 • Naukowcy ..
  pracownicy, specjaliści, eksperci ... Rozdali sobie diety, wysokie dniówki, pojedli chłopaki, popili, posymulowali uderzenie 12-38 metrowych kosmicznych bolidów ... A ja zapytam - dobra była kolacyjka? A wyanalizowali i posymulowali uderzenie np. 100 metrowego głazu? Hę? .. Czy nie pomyśleli, że może pacnąć w nas większy kamyk?
  ~NiK /2014-12-19 01:22
 • Dla zabawy czy zabicia czasu?
  Chłopakom brakuje gier komputerowych, bo są zbyt dorośli?
  A może faktycznie WIEDZĄ o czymś czego MY NIE WIEMY?
  ~nick /2014-12-18 22:58
 • raz a dobrze
  Moze ludzie sie opamietaja?
  ~Jajco /2014-12-18 22:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...