Informacje
 • Koronawirus a jakość powietrza w Chinach. NASA pokazuje drastyczną zmianę

  01-03-2020 14:39 Jak jest teraz, jak było przed rokiem
  "Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce" Foto: PAP/EPA/NASA HANDOUT | Video: TVN24

  Koronawirus SARS-CoV-2 na całym świecie spowodował chorobę u niemal 87 tysięcy ludzi, odnotowano też prawie trzy tysiące zgonów. Epidemia wywołuje problemy gospodarcze i stwarza inne trudności. Jak pokazują zdjęcia NASA, taka sytuacja przyczyniła się jednak do gigantycznej poprawy jakości powietrza tam, gdzie epidemia wybuchła.

  Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zaprezentowała mapy zanieczyszczenia powietrza nad Chinami. Zarejestrowano na nich znacznie zmniejszoną obecność dwutlenku azotu (NO2) nad całym krajem, w tym nad miastem Wuhan, gdzie w grudniu 2019 roku wybuchła epidemia koronawirus SARS-CoV-2.

  Dwutlenek azotu to gaz emitowany do atmosfery przez pojazdy mechaniczne i obiekty przemysłowe.

  Obniżenie stężenia dwutlenku azotu obserwowano początkowo jedynie w Wuhanie, ale następnie spadek zaczęto notować w całym kraju.

  NASA porównała stan powietrza w Wuhanie, posługując się zdjęciami satelitarnymi z dwóch pierwszych miesięcy 2019 roku i zdjęciami satelitarnymi z tego samego okresu w roku 2020. Największe zanieczyszczenie powietrza da się zauważyć na zdjęciu z okresu 10-25 lutego 2019, a najmniejsze w analogicznym okresie bieżącego roku.

  ŚLEDŹ RELACJĘ WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA W TVN24.PL

  Puste ulice, zamknięte fabryki, kwarantanny

  Zauważono, że spadek poziomu zanieczyszczenia powietrza zbiegł się z ograniczeniami nałożonymi na transport i działalność gospodarczą.

  W wielu miastach różnych prowincji Chin wprowadzono szereg restrykcji, takich jak na przykład możliwość poruszania się po miastach tylko pojazdów uprzywilejowanych. Opustoszały ulice nawet Pekinu, ponad 20-milionowej stolicy kraju. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wiele fabryk zaprzestało pracy. Zamknięto niektóre ze sklepów, instytucji kulturalnych, atrakcji turystycznych, a wielu ludzi poddano kwarantannie. Odwołano też świętowanie Chińskiego Nowego Roku przypadającego na początek lutego.

  - Po raz pierwszy widziałam tak dużą rezygnację z różnego rodzaju działalności na tak dużym obszarze ze względu na konkretne wydarzenie -  powiedziała Fei Liu, badaczka jakości powietrza z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda w NASA.

  Dodała, że zauważyła spadek poziomu dwutlenku azotu podczas recesji gospodarczej w 2008 roku, ale spadek był wtedy bardziej stopniowy. - W tym roku redukcja jest bardziej znacząca niż w poprzednich latach i trwa dłużej - stwierdziła Liu.

  Według NASA obchody nowego roku w Chinach, kiedy z racji tygodniowej przerwy od pracy, wiele osób wyjeżdża z kraju, przyczyniały się wcześniej do spadku poziomu zanieczyszczenia powietrza, jednak sytuacja wracała do poprzedniego stanu po zakończeniu obchodów.

  SPRAWDŹ STATYSTYKI DOTYCZĄCE KORONAWIRUSA


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zaplanowana akcja wirusa Koronawirus
  Anteny 5G, by tworzyć zamkniętą kopułę na terenie Polski. Zauważcie że zimy nie było.
  ~Mario /2020-03-02 21:34
 • @bolok wiadomo skąd to jest tylko ty nie wiesz
  Biedaku... Nic nie wiesz, niedoinformowany jako jedyny jesteś a w mediach o tym trąbią od ponad miesiąca...
  ~Nick /2020-03-02 20:03
 • tragedia?
  Czyli z nieba spadlo tak sobie ufoludki tak sobie poslali,to juz jest komedia,przykrywamy by swiat sie nie dowiedzial dlaczego i czyja wina.
  ~bolok /2020-03-02 11:13
 • cuda?
  Czyli cos poszlo nie tak i jakie milczenie dlaczego i czemu teraz czy nie jest to chore tyle istnien ludzkich a tu cisza z nieba spadlo ufoludki poslali.
  ~moskitos /2020-03-01 20:24
 • tragedia?
  Czyli cos nie tak poszlo z czyms co nie moze wyjsc na swiatlo dzienne nic dziwnego katastrofa ignorujmy wszystko dalej zycie ludzkie moze byc nie za wesole.
  ~mysliciel /2020-03-01 15:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...