Informacje
 • Koronawirus dotarł do Niemiec

  28-01-2020 10:34 Kolejny przypadek zakażenia w Europie
  "Stopień ryzyka będzie zmieniał się w zależności od ilości przypadków w Polsce" Foto: PAP/EPA/SASCHA STEINBACH | Video: TVN24

  W Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem z Chin. To kolejny kraj w Europie, w którym odnotowuje się przypadki tego wirusa. Na świecie jest ponad cztery tysiące zakażonych osób. Liczba zgonów wynosi ponad 100. Sześć kolejnych przypadków zakażenia potwierdziła Tajlandia. Makau - region administracyjny Chin - podjął decyzję o deportacji osób przybywających z prowincji Hubei.

  Koronawirus z Chin (2019-nCoV) pojawił się w kolejnym europejskim kraju. Jak poinformował bawarski departament zdrowia, w Niemczech odnotowano pierwszy przypadek zakażenia.

  - Wirusem zakaził się mężczyzna z miasta Starnberg w Bawarii - powiedział w poniedziałek późnym wieczorem rzecznik bawarskiego ministerstwa zdrowia.

  Bawarski Krajowy Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL) poinformował, że stan kliniczny pacjenta jest dobry. - Został on odizolowany i cały czas monitorowany jest jego stan zdrowia - zapewnił LGL.

  Osoby, które miały bliski kontakt z pacjentem, zostały szczegółowo poinformowane o możliwych symptomach choroby, drogach zakażenia i działaniach profilaktycznych.

  Bawarskie ministerstwo zdrowia i LGL zapowiedziały na wtorek przed południem konferencję prasową, podczas której mają podać więcej informacji na temat pierwszego przypadku w swoim kraju. Rzecznik ministerstwa podkreślił, że obecnie - w ocenie służb medycznych i sanitarnych - ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa w Bawarii jest niewielkie. Starnberg, gdzie zidentyfikowano zakażenie, położone jest niecałe 30 kilometrów od Monachium.

  Niemcy są drugim, po Francji, krajem Europy, w którym pojawił się nowy koronawirus. We wtorek, 28 stycznia, Francja potwierdziła czwarty przypadek zakażenia.

  Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w Chinach do 106, a w samej prowincji Hubei do 100. Łączna liczba zakażonych osób na świecie wynosi 4520. Oznacza to, że w ciągu doby wzrosła o prawie dwa tysiące. Nie odnotowano żadnych zgonów poza Chinami.

  Na świecie potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem w kilkunastu krajach poza Chinami: w Tajlandii - 14 przypadków; Tajwanie, Australii - po 5; Singapurze, Malezji i Stanach Zjednoczonych, Japonii i Francji - po 4; Wietnamie i Korei Południowej - po 2; Nepalu, Kanadzie, Sri Lance, Kambodży i Niemczech - po 1.

  Pierwsza ofiara śmiertelna w Pekinie, kolejne przypadki zakażenia w Tajlandii

  Zgodnie z informacjami chińskich mediów, w stolicy Chin, Pekinie, odnotowano w poniedziałek pierwszy zgon spowodowany nowym koronawirusem. Zmarł 50-latek, który odwiedził wcześniej Wuhan - ognisko koronawirusa.

  Tajlandzkie służby medyczne potwierdziły we wtorek sześć nowych przypadków zakażenia wirusem. Łączna liczba zachorowań wykrytych w Tajlandii wzrosła więc do 14. Pięć spośród nowo zdiagnozowanych osób to członkowie jednej rodziny, która przyjechała do Tajlandii z chińskiej prowincji Hubei, gdzie znajduje się Wuhan. Pacjenci są w wieku od 6 do 70 lat. Szósty zakażony przyjechał z miasta Chongqing w południowo-zachodnich Chinach.

  Z kolei Kanada oficjalnie potwierdziła, że u mężczyzny, u którego w niedzielę wstępnie zidentyfikowano koronawirusa, jest nim zakażony. W sobotę przedstawiciele władz i służby zdrowia prowincji Ontario informowali, że w szpitalu w Toronto przebywa pacjent, który przyleciał wcześniej z Wuhanu. Mężczyzna poczuł się źle po podróży. Dodatkowe testy potwierdziły wstępną diagnozę.

  Makau deportuje przybyszów z Hubei

  Jak podaje agencja Reutera, władze Makau, które jest specjalnym regionem administracyjnym Chin i ustala własne przepisy imigracyjne, wprowadziły tymczasowy zakaz wjazdu na swoje terytorium dla osób przybywających z prowincji Hubei. Do Makau nie będą wpuszczane osoby przybywające z Hubei ani te, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni odwiedziły ten region, chyba że przedstawią lekarskie zaświadczenie, że nie są zakażone

  W poniedziałek władze Makau przeprowadziły akcję przeszukiwania hoteli i deportowały około 150 przybyszów z Hubei. Trwają poszukiwania kolejnych 500.

  Ograniczenia dla osób z Hubei wprowadziła również Malezja i Hongkong.

  Departament USA ostrzega przed wyjazdami do Wuhanu

  Amerykańska ambasada w Chinach ogłosiła, że organizuje lot z Wuhanu do San Francisco, by sprowadzić do kraju personel wuhańskiego konsulatu USA. Przewidziano miejsca dla postronnych obywateli, ale liczba miejsc jest bardzo ograniczona, a jeśli chętnych będzie więcej, pierwszeństwo będą miały osoby "bardziej zagrożone koronawirusem" - napisano. Samolot ma wylecieć we wtorek.

  Departament Stanu USA wezwał Amerykanów, aby w miarę możliwości unikali podróży do Chin i ostrzegł przed jakimikolwiek wyjazdami do prowincji Hubei i miasta Wuhan. Poinformował, że po zaplanowanej ewakuacji personelu konsulatu mają ograniczone możliwości pomocy medycznej dla przebywających tam Amerykanów.

  Państwa ewakuują swoich obywateli

  Japońska agencja Kyodo podała, że rząd w Tokio planuje wysłać do Wuhanu dwa wyczarterowane samoloty, by zabrać obywateli, którzy chcą wrócić do Japonii. Dodatkowo może zostać wysłany samolot rządowy - powiedział niewymieniony z nazwiska urzędnik japońskiego MSZ. Według japońskiej agencji samoloty mogą zostać wysłane do Wuhanu we wtorek.

  O rozpoczęciu przygotowań do ewakuacji poinformował również szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian. Według agencji Reutera Paryż liczy na możliwość sprowadzenia do Francji kilkuset obywateli mieszkających w Wuhanie i okolicach. Ewakuowani mają zostać poddani 14-dniowej kwarantannie, by uniknąć zakażeń we Francji.

  Rząd Wielkiej Brytanii zadeklarował w poniedziałek, że stara się udostępnić obywatelom brytyjskim możliwości opuszczenia prowincji Hubei. Ewakuację swoich obywateli rozważają również Niemcy i Holandia. Szefowa MSZ Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya napisała na Twitterze, że pracuje z władzami chińskimi i Unią Europejską, by przetransportować około 20 Hiszpanów z Wuhanu i Hubei.

  Opracowywane są również plany ewakuacji dotyczące około 50 przebywających w tych okolicach Włochów. Według agencji ANSA rozważane jest przewiezienie ich autobusami do miasta Changsha w prowincji Hunan, gdzie mieliby zostać poddani kwarantannie w tamtejszym szpitalu. Nie ogłoszono jednak dotychczas decyzji w tej sprawie.

  Polska również pracuje nad zorganizowaniem wyjazdu polskich obywateli z terenu objętego kwarantanną. W Wuhanie przebywa w tej chwili 19 Polaków, którzy chcą wrócić do kraju.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ

  Ognisko koronawirusa jest w 11-milionowym mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach. Miasto jest niemal całkowicie zamknięte. Mogą poruszać się po nim tylko uprzywilejowane pojazdy. Niektóre ulice i osiedla opustoszały.

  Nowy koronawirus prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 r. na targu owoców morza w mieście Wuhan (Chiny). Sprzedawano na nim nielegalnie dzikie zwierzęta. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano 1 grudnia 2019 roku.

  Koronawirus - objawy

  Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń.

  Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które porównywane jest do zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc. Pojawiło się ono po raz pierwszy w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Trójkąt Weimarski
  Wreszcie ożywi się współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego, bo teraz kolej na Polskę.
  ~Jorgen /2020-01-28 10:02
 • Słuzba zdrowia
  Jeżeli ten wirus dotrze do nas to przy obecnych standardach opieki zdrowotnej wszyscy możemy się powoli żegnać z bliskimi.
  ~nnn /2020-01-28 07:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...