Informacje
 • Koronawirus poważnym zagrożeniem. WHO zwoła Komisję do spraw Nagłych Wypadków

  20-01-2020 20:16 Nie żyją trzy osoby

  Przypadki zakażania koronawirusem pojawiły się w kolejnych chińskich miastach, w tym w Pekinie oraz Szanghaju. Czwarty przypadek zakażenia został zgłoszony poza granicami Chin. Światowa Organizacja Zdrowia zapowiedziała, że zwoła w środę nadzwyczajny komitet ekspertów, którzy mają ocenić, czy wirus stanowi międzynarodowe zagrożenie.

  Chińskie władze potwierdziły 217 przypadków zachorowania na koronawirusa, z czego 198 w mieście Wuhan. Pięć nowych przypadków odnotowano w Pekinie, a kolejnych 14 w prowincji Guangdong. Łącznie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wirusem na całym świecie wzrosła do 221. Do tej pory odnotowano trzy ofiary śmiertelne koronawirusa.

  W środę w Genewie odbędzie się spotkanie Komisji do spraw Nagłych Wypadków (Emergency Comittee) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa i tego, czy stanowi on międzynarodowe zagrożenie. Chińska Narodowa Komisja Zdrowia potwierdziła, że może on być przenoszony między ludźmi.

  Pierwszy chory w Korei

  W poniedziałek władze Korei Południowej poinformowały o pierwszym przypadku na terenie swojego kraju. Pacjentem, o którym poinformowało Południowokoreańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (KCDC) jest 35-letnia Chinka, mieszkanka Wuhan, która przyleciała w niedzielę na lotnisko Seul-Inczon. Miała objawy wskazujące na koronawirusa, została więc odizolowana i poddana kwarantannie.

  - Ci, którzy mieli z nią kontakt w samolocie, są obecnie badani - przekazało KCDC. Kobieta mówiła, że w sobotę miała wysoką gorączkę, dreszcze i bóle mięśni.

  Coraz więcej przypadków

  W najbliższym czasie setki milionów Chińczyków będą podróżować w kraju i za granicą z okazji Chińskiego Nowego Roku - będzie to poważne wyzwanie dla służb medycznych.

  Informacja o gwałtownym wzroście zachorowań w mieście Wuhan została podana w Chinach po wcześniejszym zapewnieniu ze strony komisji rządowej ds. zdrowia, że wybuch nowego szczepu koronawirusa w tym kraju jest kontrolowany, chociaż droga jego rozprzestrzeniania się nie została jeszcze zmapowana, a źródło jego pochodzenia wciąż nie jest znane.

  Gorączka, trudności w oddychaniu

  Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które mogą powodować wiele różnych infekcji, od zwykłego przeziębienia, aż po ostry zespół niewydolności oddechowej (SARS). Objawy choroby obejmują gorączkę, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach.

  Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zakażeniom i ich kontroli. Na wielu międzynarodowych lotniskach, m.in. w USA, Japonii, Tajlandii, Singapurze i Korei Południowej, podróżni z Wuhan są poddawani badaniom lekarskim.

  Pierwsze przypadki pojawiły się w chińskim mieście Wuhan:
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie na skraju niżu Zehra znad Zatoki Ryskie...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...